Niech nasze parafie stają się oazami prawdziwej wiary na duchowej pustyni współczesnego świata - apeluje ordynariusz bielsko-żywiecki.
Błogosławieństwo z przywilejem odpustu otrzymają wszyscy, którzy przybędą na diecezjalne obchody zakończenia Roku Wiary. Na uroczystości, które odbędą się w niedzielę Chrystusa Króla - 24 listopada - w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprasza bp Tadeusz Rakoczy.
"Biskupowi diecezjalnemu z okazji głównej celebracji Roku Wiary przysługuje prawo udzielenia papieskiego błogosławieństwa połączonego z możliwością uzyskania odpustu zupełnego, skorzystam z niego podczas tej Mszy św." - pisze w liście pasterskim do diecezjan ordynariusz bielsko-żywiecki.
Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona o 17.00, ale uroczystości połączone z tradycyjną pielgrzymką członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozpoczną się już o 15.00 wykładem o. prof. Jacka Salija, dominikanina.
W liście pasterskim biskup bielsko-żywiecki dziękuje rodzinom, kapłanom i osobom konsekrowanym za wszelkie działania, których celem jest budzenie i umacnianie wiary. Jednocześnie pasterz apeluje do diecezjan, by wraz z zakończeniem obchodów Roku Wiary nie zaprzestali troski o nią: " Zachęcam wszystkich gorąco, abyśmy na co dzień postępowali według wymagań wiary i aby nasze życie moralne było coraz bardziej zgodne z wymogami Ewangelii. Taki jest przecież cel nowej ewangelizacji, aby przez wiarę zjednoczyć nas z Chrystusem i w Chrystusie odnowić całe nasze życie przez „liberację” (nawrócenie, wyzwolenie od zła) oraz „promocję” (wzrastanie w miłości i doskonalenie osobowe)".
Jako środki pielęgnacji wiary ks. biskup podaje modlitwę, szczególnie rodzinną, sakramenty św. oraz uczynki miłosierdzia. Przypomina też rolę wspólnot parafialnych w dziele krzewienia wiary: "Jak trafnie uznano podczas poświęconego nowej ewangelizacji Synodu Biskupów, nasze parafie przypominają „drzemiącego olbrzyma” o wielkim potencjale zdynamizowania życia wiary. Trzeba tego olbrzyma obudzić. To zadanie głównie dla duszpasterzy, ale też dla całej wspólnoty parafialnej, w której jest tylu ludzi dobrej woli. Niech nasze parafie stają się oazami prawdziwej wiary na duchowej pustyni współczesnego świata, niech stają się przystanią dla poszukujących i morską latarnią dla zagubionych w wierze. Niech otwierają się coraz bardziej na obojętnych, a nawet wrogo nastawionych do Kościoła".