W stulecie śmierci bł. Matki Celiny Borzęckiej, Kęty dziękowały za życie i dzieło założycielki zmartwychwstanek, która w 1891 r. otworzyła w tym mieście pierwszy na ziemiach polskich dom zakonny.
Zmarła w Krakowie 26 października 1913 r., pochowana została w grobowcu na cmentarzu w Kętach obok – zmarłej 7 lat wcześniej – córki. W 1937 r. ekshumowano ich prochy i przeniesiono do krypty pod kaplicą zmartwychwstanek. W 2001 r. odbyła się kolejna ekshumacja i prochy założycielek spoczęły w sarkofagu w kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny.
Proces beatyfikacyjny matki Celiny rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w Rzymie w 1944 r. Dekret o heroiczności cnót podpisał Jan Paweł II w 1982 r. W 2002 r. w Krakowie przeprowadzono proces dotyczący domniemanego uzdrowienia prawnuka matki Celiny. 10 kwietnia 2002 r. kard. Franciszek Macharski zamknął dochodzenie kanoniczne w tej sprawie i dokumentacja została przekazana Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI podpisał dekret zatwierdzający uzdrowienie dokonane za przyczyną matki Celiny. Została beatyfikowana 27 października 2007 r. w bazylice św. Jana na Lateranie. Dokonał jej w imieniu papieża prefekt Kongregacji spraw kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.