Przed zbliżającym się czasem modlitwy za dusze naszych bliskich zmarłych, zapraszamy do odwiedzin cmentarzy. To nieraz pasjonujące karty historii - i pomniki wiary przodków.
Każdy z nich jest księgą, utrwalającą pamięć o ludziach i ważnych wydarzeniach danej miejscowości. Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu jest cmentarzem parafialnym konkatedralnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się przy ulicy dedykowanej Andrzejowi Komonieckiemu, zasłużonemu wójtowi żywieckiemu, który był też inicjatorem budowy cmentarza.
Na terenie nekropolii znajduje się kościół Przemienienia Pańskiego. Pełni on funkcję kaplicy cmentarnej. Wzniesiony został w pierwszych latach XVIII stulecia z inicjatywy Komonieckiego i jego żony Zofii. Kościół był początkowo drewniany.
Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców miasta, honorowych obywateli Żywca, kapłanów posługujących w tutejszej parafii i pochodzących z Żywca. Wśród nich są m.in: ks. proboszcz Franciszek Augustyn, ks. profesor Józef Kajdas,
W obrębie cmentarza znajdują się także kwatery żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, żywieckich legionistów oraz symboliczny grób więźniów politycznych KL Auschwitz-Birkenau.
Ta śmierć zaskoczyła wszystkich. Ks. Piotra - w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela.
30 lipca zmarł znany bielski filmowiec i fotografik Marian Koim.
Ceniona bielska artystka zmarła po krótkiej chorobie 26 czerwca 2015 roku.
Bielski Brat Albert - tak zapisał się w pamięci niezwykły naśladowca tego świętego.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.