Nowy numer 39/2023 Archiwum

Śpiewaj Panu - zachęcają chórzyści z Cieszyna

W ciągu ośmiu edycji Spotkań Śpiewaczych Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego udało się zaprezentować kilkadziesiąt zespołów z katolickich i ewangelickich parafii z obu stron Olzy.

Udało się także zgromadzić wierną publiczność, która na prezentacje chórzystów czeka co roku.

- W tym roku spotykamy się wcześniej niż zwykle: miesiąc przed wspomnieniem patronującej przeglądowi św. Cecylii. Uznaliśmy, że tak będzie lepiej dla śpiewaków, bo zbytnie chłody im nie służą - wyjaśniał ks. Mirosław Kareta, prowadzący tegoroczny galowy koncert. Jak zawsze wspólne śpiewanie poprzedziła Eucharystia z udziałem chórzystów. W tym roku koncelebrował ją m.in. ks. kan. Cezary Dulka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie.

Z tej parafii przybyła młodzieżowa grupa wokalna "Allegro", która zaprezentowała podczas "Cantate Domino" m.in. pięknie wykonane piosenki z repertuaru "Trzeciej Godziny Dnia". Zespół śpiewa od ponad 10 lat pod dyrekcją Magdaleny Wodniak-Foskińskiej. - I śpiewa naprawdę bardzo dobrze. To wspaniałe uczucie, kiedy posłucha się młodych, którzy tak pięknie śpiewają - zachwycała się dyrygent Maria Gruchel, dyrektor artystyczny przeglądu.

Zmiana terminu nie przeszkodziła przybyć na koncert sympatykom imprezy, których "Cantate Domino" zebrało już pokaźną liczbę. Wśród słuchaczy znaleźli się patronujący koncertom: ks. prał. Henryk Satława, prezes stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra", starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk i burmistrz Cieszyna Kazimierz Szczurek.

Po występie zespołu "Allegro" przed publicznością zaprezentował się Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Wisły-Centrum wraz z dyrygent Elżbietą Szajtauer, a następnie Wyższobramski Chór Kameralny z parafii ewangelickiej w Cieszynie pod dyrekcją Piotra Sikory. W finałowej części koncertu wraz z chórzystami „Lutni” młodzi śpiewacy wykonali fragmenty mszy. – W tym ekumenicznym składzie śpiewaliśmy je podczas Eucharystii w kościele w Cieszynie-Krasnej - z okazji obchodów 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i cieszę się, że możemy je wspólnie wykonać również dzisiaj – podkreśla Maria Gruchel.

Ekumeniczne śpiewanie wszystkich uczestniczących w przeglądzie chórzystów zakończyło część koncertową "Cantate Domino". Druga  część Spotkań - ważna dla pogłębiania integracji zespołów - odbyła się w sali Domu Narodowego w Cieszynie, gdzie spiewacy i dyrygenci przy poczęstunku mieli możliwość wymiany doświadczeń.

Organizatorem spotkań jest chór "Lutnia", który działa przy rzymskokatolickiej parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie i śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel. Prezesem chóru jest Krzysztof Ochman, a nad organizacją "Cantate Domino" czuwa Jadwiga Matuszewska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy