Pomagał biednym, troszczył się o dzieci i młodzież, konsekrował świątynie, m.in. w Dziedzicach i Pierśćcu, udzielał sakramentu bierzmowania. W Cieszynie rozpoczął się rok wdzięczności za pasterza, którego godność biskupia stała się radością dla katolików Śląska Cieszyńskiego.
Z okazji 130. rocznicy jego biskupiej konsekracji ogłoszony został w Cieszynie Rok bp. Franciszka Śniegonia. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się w kościele św. Jerzego, przy którym znajduje się grób tego kapłana.
Jak przypomniał proboszcz ks. prał. Stefan Sputek, do liczącej sobie sześć wieków świątyni z pewnością przychodził tutejszy rodak, św. Melchior Grodziecki, a później także urodzony 2 października 1809 r. ks. Franciszek Śniegoń. Od 30 września 1883 r. był biskupem pomocniczym diecezji wrocławskiej i wikariuszem generalnym dla Śląska Cieszyńskiego, znanym ze swej samarytańskiej postawy wobec potrzebujących i cierpiących. Nominacja przez papieża Leona XIII pierwszego cieszyńskiego biskupa była upragnionym przez wiernych potwierdzeniem rangi katolickiej administracji kościelnej w austriackiej części diecezji wrocławskiej.
– Przy współudziale biskupa Śniegonia założono w Cieszynie: Polski Dom Katolicki, Śląskie Towarzystwo Prasowe im. św. Jadwigi, które wydawało „Gwiazdkę Cieszyńską”, oraz Związek Śląskich Katolików. Dziękujemy za wszystko, czego on dokonał – mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy, charakteryzując pasterską posługę bp. Śniegonia i wskazując na znaczenie tego dziedzictwa dla współczesnego rozwoju wiary. Jak zapowiedział dziekan cieszyński ks. prał. Sputek, w ciągu tego roku w szkołach przeprowadzone będą katechezy poświęcone bp. Śniegoniowi, a we wszystkich kościołach i kaplicach Cieszyna, w tym także za Olzą, będą głoszone homilie związane z jego duchowym dorobkiem. Zakończenie tych obchodów odbędzie się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie 130 lat temu miała miejsce konsekracja biskupia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się