To było marzeniem mieszkańców rodzinnej miejscowości świętego.
Od dziś były metropolita Lwowa jest patronem tego liczącego około 3 tys. mieszkańców miasteczka leżącego w pobliżu Bielska-Białej, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Historyczne wydarzenie odbywało się z udziałem licznie zebranych w wilamowickim sanktuarium św. Bilczewskiego parafian, a także wielu gości, reprezentujących duchowieństwo, świat polityki i samorządy. Szczególnie serdecznie powitany został kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski senior, następca św. Bilczewskiego.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy, który odczytał i przekazał burmistrzowi Wilamowic Marianowi Treli dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zatwierdzający ogłoszenie św. Józefa Bilczewskiego patronem miasta.
- Dzisiaj otrzymujemy wielki dar, jakim jest patronat św. Józefa Bilczewskiego w jego rodzinnym mieście, Wilamowicach, skąd dzięki trosce ks. prał. Michała Boguty i wielu czcicieli świętego rodaka promieniuje szeroko i rozwija się jego kult i rosną łaski za jego wstawiennictwem - mówił bp Rakoczy.
Podczas liturgii poświęcony został wizerunek patrona, który zostanie umieszczony w sali posiedzeń Rady Miejskiej. Dzień liturgicznego wspomnienia św. Bilczewskiego - 23 października - będzie miejskim świętem.
Najlepszy patron
- Nie znajdziemy lepszego patrona przed Bogiem dla naszego miasta. Patrona, który ma wspierać i łączyć to, co świeckie i to, co Boże - mówił Jerzy Kubik, dziękując w imieniu wilamowiczan, a także władz samorządowych powiatu bielskiego. Jak przypominał, to kolejne związane z abp. Bilczewskim historyczne wydarzenie, po jego beatyfikacji i kanonizacji odbywających się w Wilamowicach z udziałem Episkopatu Polski, a także ubiegłorocznym podniesieniu miejscowego kościoła do rangi pierwszego na świecie sanktuarium św. Bilczewskiego.
Podczas odbywającej się bezpośrednio po Eucharystii nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej przewodniczący Stanisław Nycz przypomniał kolejne etapy realizacji tej inicjatywy i zwrócił uwagę na jednomyślność, jaka towarzyszyła podejmowaniu kolejnych decyzji.
- Dzisiaj przed Eucharystią my, radni Wilamowic, weszliśmy do kaplicy św. Bilczewskiego i wspólnie uklękliśmy przy jego relikwiach. Teraz chodzi o to, żebyśmy i w przyszłości wybierali takich radnych, którzy nie będą się wstydzili uklęknąć - mówił S. Nycz. Goście, wśród nich senator Rafał Muchacki, posłowie Stanisław Szwed i Stanisław Pięta, a także wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Kamiński zgodnie gratulowali tej postawy i życzyli obfitych owoców czerpanych z postawy św. abp. Bilczewskiego.
W tym z pewnością pomogą przekazane wilamowickim radnym dary. Były wśród nich ofiarowane przez kard. Jaworskiego trzytomowe wydanie listów pasterskich św. Bilczewskiego i jego dzieła o Eucharystii, a także pierwsze wydanie listów pasterskich z 1908 r. z podpisem świętego, sprezentowane przez Mirosława Szemlę, wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.
- Myślę, że św. Bilczewski to jedna z najgłębszych osobowości polskiego episkopatu. Dla mnie jest on prawdziwym ojcem duchownym i przykładem pobożności - mówił kard. Jaworski, zachęcając do sięgania po jego teksty.
Umocnić pamięć
- To dzień, który zapisał się w historii miasta na zawsze - nie ma wątpliwości ks. prał. Michał Boguta, kustosz sanktuarium i niestrudzony propagator kultu św. Bilczewskiego. - Ufam, że dzisiejsza uroczystość zapadnie w serca i umysły i w pamięć ludzi, którzy brali w niej udział. Doświadczyliśmy dzisiaj wiele serdeczności i dobroci. I czuło się w tym ducha św. Bilczewskiego. O jego stałej obecności wśród nas i zaufaniu dla jego wstawiennictwa najlepiej świadczą liczne prośby i świadectwa otrzymanych łask, jakie przynoszą do niego uczestnicy środowych nabożeństw w naszym sanktuarium
Dla utrwalenia w pamięci mieszkańców tych przeżyć wydany został pamiątkowy medal. Otrzymali go uczestnicy uroczystości, dostanie go też każda rodzina w Wilamowicach.
Sylwetka patrona
Józef Bilczewski urodził się w tym miasteczku 26 kwietnia 1860 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 lipca 1884 r. z rąk kard. Albina Dunajewskiego.
Po roku pracy w Krakowie, Mogile i Kętach wyjechał na studia, najpierw do Wiednia, a następnie do Rzymu i Paryża. W 1890 r. obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę habilitacyjną z archeologii. Został docentem, gdy miał zaledwie 30 lat. A trzy lata później otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był korespondentem Papieskiej Akademii Archeologicznej w Rzymie.
Od 1898 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza, a od czerwca 1900 r. - rektora tej uczelni.
17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego. W nauczaniu podkreślał znaczenie modlitwy i Eucharystii, częstego przystępowania do Komunii św. Propagował kult Najświętszego Serca Pana Jezusa i cześć dla Matki Bożej, m.in. doprowadzając do umieszczenia w Litanii Loretańskiej wezwania do Królowej Korony Polskiej.
Przyczynił się do wzniesienia 328 nowych świątyń, wspierał oświatę, troszczył się o biednych, bronił Polaków podczas konfliktów w latach 1919-1920. Po śmierci 20 marca 1923 r., zgodnie z własnym życzeniem, spoczął wśród ubogich na cmentarzu Janowskim we Lwowie.
Abp Józef Bilczewski został beatyfikowany we Lwowie 26 czerwca 2001 r. przez papieża Jana Pawła II, który także wyznaczył datę kanonizacji na 23 października 2005 r. Kanonizacji dokonał w Rzymie papież Benedykt XVI.
We wspomnienie liturgiczne 23 października 2012 r. kościół w rodzinnych Wilamowicach otrzymał rangę sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego.