Nowy numer 17/2024 Archiwum

Syn ziemi wilamowickiej

Św. arcybiskup Józef Bilczewski - pasterz Kościoła lwowskiego

Ikona Dobrego Pasterza

Tak abp. Bilczewskiego nazwał papież Jan Paweł II w liście skierowanym do uczestników uroczystości dziękczynienia za beatyfikację abp. Bilczewskiego. Jako metropolita lwowski w swoim nauczaniu podkreślał znaczenie modlitwy i Eucharystii, częstego przystępowania do Komunii Świętej. Propagował kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, ukazując ludziom nieskończoną miłość Boga, zdolną do przebaczenia i darowania wszystkich grzechów. Żywił wielką cześć dla Matki Bożej i zachęcał do tej postawy wiernych.  

W 1909 r. uzyskał w Stolicy Apostolskiej zatwierdzenie obchodzonego 3 maja święta Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i wprowadzenie do Litanii Loretańskiej takiego właśnie wezwania. W 1910 r., po kradzieży koron zdobiących obraz MB Częstochowskiej, zwrócił się do papieża Piusa X o ufundowanie nowych koron. Zapobiegł w ten sposób inicjatywie cara, który chciał zostać fundatorem nowych koron i odebrać Jasnej Górze znaczenie symbolu  niepodległości Polaków. W 1917 r. abp Bilczewski podjął też starania o usunięcie z placu na Jasnej Górze pomnika cara i ustawienie w tym  miejscu figury MB Niepokalanej.

Spośród szeregu ważnych jego dokonań wymienić trzeba też m.in. udział w konferencji wiedeńskiej w 1919 r., kiedy ustalane były granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

Umarł z przepracowania 20 marca 1923 r. Jego zabalsamowane serce umieszczono w kaplicy bł. Jakuba Strzemię w katedrze we Lwowie, a zwłoki - zgodnie z jego wolą - zostały złożone w grobie na cmentarzu Janowskim, gdzie grzebano ubogich, których zawsze otaczał troską.

Prace nad procesem beatyfikacyjnym podjęto w 1930 r., później przerwała je wojna. Staraniem archidiecezji lwowskiej przeprowadzono proces beatyfikacyjny Józefa Bilczewskiego, którego pierwsza faza została zakończona 18 grudnia 1997 r. ogłoszeniem przez Jana Pawła II heroiczności cnót. W czerwcu 2001 r. został uznany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych jako cudowny fakt nagłego, trwałego i niewytłumaczalnego co do sposobu uzdrowienia dziewięcioletniego chłopca Marcina Gawlika z bardzo ciężkich poparzeń, dokonanego przez Boga za wstawiennictwem abpa Bilczewskiego - co otworzyło drogę do jego beatyfikacji. Dokonał jej Jan Paweł II 26 czerwca 2001 r. we Lwowie podczas swej podróży apostolskiej na Ukrainę.

W dniach 12-13 czerwca 2002 roku odbyło się w Bielsku-Białej Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie pierwszego dnia obrad kardynałowie, arcybiskupi i biskupi Polscy uczestniczący w konferencji wzięli udział w Wilamowicach w uroczystości dziękczynnej za beatyfikację arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego.

Kanonizacji, błogosławionego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, wyznaczonej przez Papieża Jana Pawła II na 23 października 2005 r., dokonał w Rzymie Ojciec Święty Benedykt XVI.

Obecnie, po przeniesieniu z cmentarza Janowskiego w kwietniu 2011 r., szczątki św. Józefa Bilczewskiego spoczywają w katedrze we Lwowie.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy