Wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego "Gdybym się urodził przed stu laty" jest ciekawym i pełnym uroku spacerem po Cieszynie.
Prowadzi przez miasto w czasach, kiedy Cieszyn był jeszcze jednym miastem. Zdjęcia i eksponaty są ilustracją popularnej kompozycji znanego czeskiego barda, Jaromíra Nohavicy – pieśni Těšínská (Cieszyńska). Utwór w Polsce stał się popularny za sprawą przekładu Antoniego Murackiego, którego wykonawcą jest Artur Andrus. Dzięki piosence wracamy do Cieszyna sprzed stu lat, do początków XX wieku, do niepodzielonego jeszcze granicą, wielokulturowego, wielonarodowościowego i wielowyznaniowego miasta. Piosenka wspomina o ogrodzie Larischów, w którym stał pałacyk. Dziś mieści się w nim Muzeum, które zaprasza na wystawę.
Wystawa jest jednym z owoców transgranicznego projektu, które realizują wspólnie Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie oraz Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie - o nazwie „Cieszyńska” / „Těšínská” by Jaromír Nohavica – the song that unites, dofinansowanego z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach małych projektów transgranicznych.
Oryginalny tekst piosenki Jaromíra Nohavicy oraz jego polski przekład autorstwa stanowi wspaniały motyw do pokazania widoków dawnego Cieszyna i przedmiotów, jakimi otaczali się wówczas jego mieszkańcy. Nie jest to wystawa historyczna, ale niezwykle atrakcyjna wizualizacja tego sugestywnego tekstu prezentowana w dawnym pałacu Larischów! Dzięki eksponatom z epoki, pochodzącym z kolekcji partnerskich muzeów obu Cieszynów oraz graficznej aranżacji projektu, wykonanej przez firmę Paté Media z Bielska-Białej, próbujemy uchwycić urok dawnego miasta z czasów, kiedy jego mieszkańcom obca była myśl o granicy na Olzie, kiedy nie znano jeszcze pojęcia wojny światowej, kiedy na ulicach słychać było kilka języków, a miasto przeżywało okres swego największego rozkwitu. Kiedy to introligator z drukarni Prochaski kochał córkę szewca ze Lwowa …
Celem wystawy jest uświadomienie zwiedzającym, szczególnie młodszym generacjom oraz osobom z dalszych rejonów Polski i Republiki Czeskiej, że oba miasta mają wspólną historię, że kiedyś tworzyły jeden organizm, ale przed wszystkim były przykładem wielce poprawnej koegzystencji różnych społeczności: Polaków, Czechów, Niemców, Słowaków i Węgrów, tak jak i katolików, protestantów oraz żydów. W wyniku dramatów XX wieku miasto utraciło nie tylko naturalną spójność - okaleczone przez wytyczenie granicy rzeką Olzą, ale też swój wyjątkowy charakter stanowiący nasze niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe, a poetycko przywoływany w tekście Jaromíra Nohavicy.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie do 27 października 2013. Przez cały okres wakacyjny wystawa będzie udostępniana nieodpłatnie.