Od ekumenicznego nabożeństwa z udziałem biskupów: Piotra Gregera i Pawła Anweilera w kościele NMP Królowej Polski rozpoczęło się podsumowanie bielskiej akcji "Pola Nadziei".
Organizatorzy akcji przypominali słowami psalmu: "Jeżeli Pan domu nie zbuduje, próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą".
W programie wzięła udział rekordowa liczba 91 szkół – o sześć więcej niż w ubiegłym roku. W kampanię włączyli się uczniowie z Bielska-Białej i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Brali udział w zbiórkach pieniędzy w placówkach handlowych i pod kościołami, sprzedawali własne wypieki, na kiermaszach świątecznych - ozdoby i kartki. Urządzali charytatywne przedstawienia, koncerty, mecze, aukcje. - Trudno ogarnąć to bogactwo pomysłów i zapał, jaki uczniowie wraz z opiekunami musieli wykazać, żeby zrealizować te wszystkie przedsięwzięcia - mówi z uznaniem Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które jest organizatorem bielskiej kampanii "Pola Nadziei"
- Wprawdzie zebrana kwota jest trochę niższa od tej, którą udało się przekazać po ubiegłorocznych "Polach Nadziei", ale to i tak ogromny sukces młodzieży i ich opiekunów, bo przecież zdajemy sobie sprawę z coraz trudniejszej sytuacji materialnej naszych mieszkańców - mówi Grażyna Chorąży.
- Wszystkie zgromadzone do tej pory fundusze trafiły na konto SSH z przeznaczeniem na budowę stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II. W ciągu tych lat, kiedy prowadzimy u nas "Pola Nadziei", uczniowie zebrali łącznie ponad milion dwieście siedemdziesiąt tysięcy złotych. To naprawdę imponujący wynik i świadczy o ogromnym zaangażowaniu - podkreśla prezes Chorąży.
Najlepsi okazali się uczniowie bielskich szkół. Najwięcej - ponad 15 tys. zł - zebrali uczniowie Gimnazjum nr 6 im. Orląt Lwowoskich. W czołówce znaleźli się także uczniowie IV LO im. KEN, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych i Zespołu Szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Podczas uroczystego podsumowania w kościele NMP Królowej Polski odebrali pamiątkowe dyplomy i statuetki.
- Cieszy fakt, że z roku na rok rośnie liczba szkół, w których nauczyciele i uczniowie czują wewnętrzną potrzebę dołączenia się do niesienia posługi samarytańskiej. To podziękowanie składam na ręce dyrekcji szkół, nauczycieli i was, drodzy uczniowie. Dziękuję wszystkim i proszę o modlitwę w intencji hospicjum - mówił bp Greger.
Tytułem honorowego członka SSH uhonorowano też kolejnych sprzymierzeńców budowy hospicjum. Otrzymali je: Anna Dziąćko z Beskidzkiej Fabryki Mebli, Bożena Polak z „Tesco”, ks. Józef Moskalski ze Stuttgartu, ks. kan. Antoni Kulawik, ks. Robert Stachowicz SDS, Józef Niedokos, prezes „Thermy” i bielski radny Piotr Kochowski, przewodniczący Komisji zdrowia i kultury fizycznej.