Nowy numer 24/2018 Archiwum

Szlachetne życie w Złotej Księdze

Miasto Żywiec uhonorowało 87-letnią Stanisławę Augustynowicz - współtwórczynię Klubu Inteligencji Katolickiej w tym mieście.

Od 2004 roku społecznicy, ludzie związani z Żywcem są wpisywani do Złotej Księgi Miasta.

- Intencją założenia takiej księgi, było pokazanie dokonań zawodowych, społecznych, ludzi, przedsiębiorstw, działających, na rzecz miasta. W Złotej Księdze Miasta Żywca są wpisani oczywiście również księża oraz osoby świeckie ze stowarzyszeń, organizacji katolickich - tłumaczy Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego urzędu miasta.

7 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, do żywieckiej Złotej Księgi wpisana została Stanisława Augustynowicz - 87-letnia mieszkanka miasta. Przed laty współtworzyła Klub Inteligencji Katolickiej w Żywcu, a od ponad 20 lat prowadzi społecznie księgarnię w Domu Katolickim przy żywieckiej konkatedrze-Narodzenia NMP.

Pani Stanisława po studiach w Cieszynie pracowała wraz z mężem w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu. To zamiłowanie do roślin realizowała potem w Żywcu prowadząc na Grapie ogród dla miłośników i pasjonatów przyrody. Zgromadziła tam ok. 2000 różnych gatunków roślin.

W latach osiemdziesiątych mocno zaangażowała się w działalność "Solidarności". Jej dom był schronieniem dla wielu znanych działaczy opozycji antykomunistycznej.

- Na ogromny szacunek i podziw zasługuje fakt umiejętnego godzenia przez panią Stanisławę Augustynowicz życia rodzinnego z aktywną do dnia dzisiejszego działalnością społeczną - podkreśla Tomasz Terteka.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma