Eucharystią pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na szczycie Bendoszki Wielkiej zakończył się piąty Rodzinny Rajd Szlakami Papieskimi.
Z inicjatywy ks. Edwarda Ćmiela mieszkańcy okolicznych parafii podjęli z okazji Roku Jubileuszowego 2000 budowę krzyża na Bendoszce Wielkiej. Gdy stanął już na wysokości 1144 metrów, w miejscu, skąd rozciąga się malownicza panorama Małej Fatry i pasma Baraniej Góry, nadali mu tytuł Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej. – Ufamy, że pomagał wzrastać w wierze. To także świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń – mówił inicjator budowy krzyża ks. Edward Ćmiel, obecnie proboszcz w Skawinie, wspominając tysiące turystów, którzy od 2000 r. przeszli pod tym krzyżem. - Wyznanie naszej wiary chcielibyśmy także ofiarować pasterzowi - biskupowi Tadeuszowi, w roku jego złotego jubileuszu święceń kapłańskich.
Po poświęceniu krzyża kolejną inicjatywą były Rajdy Rodzinne Szlakami Papieskimi organizowane i kończące się modlitwą na szczycie Bendoszki. W tegorocznej piątej edycji wzięło udział blisko 2 tysiące pielgrzymów, dziękując za bł. Jana Pawła II i ślady jego wędrówki po Beskidach. Wśród współorganizatorów rajdu - obok przedstawicieli władz samorządowych Rajczy i parafii w Rycerce oraz Rajczy - była też m.in. Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa, która wydała właśnie ceny tom przewodnika po szlakach papieskich w Beskidzie Żywieckim. - To niezwykle cenne wydawnictwo - prawdziwa skarbnica wiadomości o związkach bł. Jana Pawła II z Żywiecczyzną - mówi Tadeusz Gołuch, prezes Koła PTTK im. bł. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce, inicjator i wykonawca wytyczenia sporej części tych szlaków, a także niestrudzony propagator wędrówek upamiętniających Jana Pawła II. – Wędrując po górach na co dzień odczuwamy jego opiekę – zapewniał Tadeusz Gołuch.