Europejskie projekty blisko nas

Trwa konkurs na prezentację zmian, które zawdzięczamy funduszom unijnym. Wystarczy przesłać tekst lub zdjęcie.

O niektórych pisaliśmy już na łamach bielsko-żywieckiego "Gościa Niedzielnego" - od bielskich obwodnic, ułatwiających życie mieszkańcom i turystom, przez remonty zabytków naszej przeszłości - po budowę nowych placówek naukowych.

Znakomitych przykładów zmian w tych dziedzinach nie brakuje. Pisaliśmy m.in. o ekumenicznej współpracy katolickiej i ewangelickiej parafii w Ustroniu, które zyskały duże środki na remonty zabytkowych kościołów dzięki wspólnie zgłoszonemu wnioskowi. W Akademii techniczno-Humanistycznej dobiega końca budowa nowoczesnych laboratoriów, które pomogą zaoferować współpracę naukowców i producentów. Coraz lepiej rozwija się Bielski Park Techniki Lotniczej, przy którym swoją działalność prowadzą konstruktorzy samolotów, a kreatywność pobudza powołane w ramach projektu Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Fundusze unijne zmieniły też m.in. oblicze dzisiejszego Międzyrzecza, gdzie z tych środków sfinansowana została koncepcja „Międzyrzeckiej Chaty” – stylizowanego na dawną drewnianą zabudowę nowoczesnego ośrodka kultury. Udało się też odnowić zabytkową figurę św. Jana Nepomucena, zdobiącą uporządkowane po pożarze drewnianego kościoła tereny cmentarza i dziedzińca kościelnego. – Z tych środków udało się też dokonać ważnego naukowego przedsięwzięcia, jakim było przetłumaczenie i wydanie drukiem wraz z obszernym komentarzem historycznym parafialnej kroniki i księgi inwentarzowej. Tak powstał cenny dokument historii miejscowości i całego regionu – mówi ks. kan. Witold Grzomba, proboszcz parafii św. Marcina w Międzyrzeczu.

O jakich dobrych zmianach można jeszcze napisać? Czekamy na pomysły i konkursowe zgłoszenia czytelników.

 

« 1 2 »