Świętujący 40-lecie istnienia Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie oraz przedstawiciele Oazy młodzieży i Dzieci Bożych spotkali się na swojej kongregacji i I Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Jak zachowuje się nowonarodzony człowiek? Rośnie, cieszy się, jest radośnie twórczy i odkrywczy; dzięki swoim odkryciom dojrzewa, poznaje swoją wartość i chce się nią dzielić, chce służyć, a w obdarowywaniu innych widzi bezinteresowną radość! Taki powinien być człowiek prawdziwie wolny, narodzony na nowo w Jezusie. Nie jest takim człowiek, który z posępną miną "poświęca się", podpisuje deklarację abstynencji w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka i zwraca uwagę otoczenia swoim smutkiem.
O tym między innymi, z wielkim zaangażowaniem i poczuciem humoru, mówił bielsko-żywieckim oazowiczom ks. Wojciech Ignasiak, szef Ośrodka Profilaktyczno-Wychowawczego im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach.
Wizyta takiego gościa nie była przypadkiem. „Narodzić się na nowo – ku wolności” - te słowa towarzyszyły prawie czterystu osobom, które przyjechały 11 maja do sanktuarium Matko Bożej w Rychwałdzie na Kongregację Ruchu Światło-Życie diecezji bielsko-żywieckiej oraz I Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
We wspólnotowym świętowaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich oazowych rejonów diecezji z moderatorami - ks. Marcinem Aleksym (diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie) i ks. Jerzym Musiałkiem (moderator Oazy Rodzin) oraz swoimi parafialnym duszpasterzami.
Wśród gości witanych przez gospodarzy święta - ojca Donata Wypchło, franciszkanina z Rychwałdu oraz Iwonę i Stanisława Cinalów z Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia - były także przedstawicielki Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, z Katarzyną Owczarek na czele, które przyjechały z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku.
Druga część spotkania, to wspomnienia członków Oazy Rodzin - przypomnieli powstanie pierwszych kręgów rodzin w 1973 roku. Jak mówili Katarzyna i Bogdan Mleczkowie - diecezjalna para Domowego Kościoła - na terenie obecnej diecezji bielsko-żywieckiej inicjatorami pierwszych wspólnot Oazy Rodzin już w 1974 roku byli prawdopodobnie państwo Władysława i Władysław Bojarscy z Bielska-Białej, związani z parafiami św. Józefa na Złotych Łanach i Chrystusa Króla na Leszczynach.
Swoimi wspomnieniami, dzielili się również ks. Jerzy Musiałek moderator diecezjalny Domowego Kościoła oraz małżeństwa, które w ciągu minionych lat pełniły posługę par diecezjalnych i przedstawiciele najstarszych członków Domowego Kościoła.
Wspólnota święta modliła się za zmarłych członków Oazy Rodzin podczas tej części kongregacji, a także w czasie Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Marcina Aleksego. Podczas Liturgii, wszyscy powierzali Bożej opiece także siedmioosobową rodzinę oazowiczów z Jastrzębia Zdroju - ofiary pożaru, w którym zginęło dwoje dzieci, a kolejnych dwoje i ich mama walczą o życie...
Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe i... namaszczenie wszystkich rychwałdzkim olejkiem radości.