30 kwietnia o 12.00 rozpoczęła się Eucharystia na dziedzińcu przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Pielgrzymów powitał ks. prał. Stanisław Morawa, a wokół ołtarza wraz z biskupem Piotrem Gregerm stanęli księża-pielgrzymi, a także duszpasterze parafii, z których przybyły najliczniejsze grupy pątników.
"Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki nie zwróci się z ufnością do źródła Miłosierdzia Mojego" - te słowa przekazane przez św. Faustynę stały się hasłem historycznej pierwszej pielgrzymki pieszej z diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O Boże błogosławieństwo na pątniczy szlak prosiło ponad siedmiuset pielgrzymów i ich bliskich, którzy przyszli pożegnać wyruszających z Hałcnowa.
- Są wśród pielgrzymów osoby, które poznaliśmy już podczas pielgrzymek na Jasną Górę, ale jest i wiele takich, które na pieszą pielgrzymkę zdecydowały się po raz pierwszy w życiu, za sprawą kultu, jakim otaczają Boże Miłosierdzie - mówi ks. Mikołaj Szczygieł, główny przewodnik pielgrzymki. - Na naszych listach przeważają osoby w średnim wieku i starsze, między 40. a 60. rokiem życia. Często idą całe rodziny, ale nie ma zbyt wiele młodzieży - dodaje Irena Papla, szefowa biura pielgrzymki.
Ks. Zygmunt Mizia pielgrzymuje na czele grupy młodych ludzi z Kęt. - Większość z nich po raz pierwszy doświadcza takich rekolekcji w drodze - mówi ks. Mizia.
Podczas pożegnania w Hałcnowie bp Piotr Greger przewodniczył Eucharystii w intencji pielgrzymów, a na zakończenie poświęcił sztandar grupy maltańskiej z Kęt, która otaczać będzie pielgrzymów opieką medyczną. W homilii bp Greger życzył pielgrzymom, by trud pielgrzymowania ofiarowali Bogu, a przez to - by wzrastali we wierze. Jak zaznaczył, chodzi o to, „aby poprzez świadectwo drogi pielgrzymkowej stawać się we współczesnym świecie apostołem Bożego miłosierdzia i świadkiem pokoju, którego świat dać nie może, a które ma swoje źródło w Chrystusie zmartwychwstałym”.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.