Oni zaczną już w Cieszynie

Żartobliwie mówią o nich: protopielgrzymi. Bo wyruszą do sanktuarium Bożego Miłosierdzia wcześniej niż reszta. Zaczną już 29 kwietnia i przejdą około 38 kilometrów więcej niż pozostali uczestnicy pielgrzymki.

W pierwsze rekolekcje w drodze ks. prał. Stefan Sputek wyruszył jeszcze jako młodziutki kapłan wiele lat temu. - Będąc młodym wikarym z młodzieżą wędrowałem wiele razy. Najczęściej to były górskie trasy. Przeszedłem kilkakrotnie Szlak Orlich Gniazd, a potem Sudetami do Wambierzyc. Potem przyszły obowiązki proboszcza, związane także z budową, i odłożyłem to chodzenie na bok - wspomina. Po latach przerwy wróciło za sprawą pielgrzymów z Zaolzia, którzy szli na Jasną Górę przez naszą parafię.

- Pomyślałem, że to może być ostatnia okazja, by znowu wyruszyć w drogę. Dwa lata przed własnymi pięćdziesiątymi urodzinami  zmobilizowałem się i dołączyłem do pielgrzymów z Zaolzia. Potem wraz z grupą cieszyńską chodziliśmy na pielgrzymkę diecezjalną do Częstochowy – i chodzimy do dziś - mówi ks. prał. Sputek, który ma za sobą już 17 jasnogórskich pielgrzymek. Z tego grona wywodzą się w większości cieszyńscy pielgrzymi do Łagiewnik.

- Wraz z grupą kilkunastu osób niemal od razu postanowiłem, że tak jak to nakazuje tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba, pójdziemy „od progu – do progu”, na piechotę z własnego domu. Dlatego dla chętnych, a zebrało się nas obecnie 16 osób, mamy propozycję wyjścia z Cieszyna. Rozpoczniemy po wspólnej modlitwie przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwie relikwiami św. Faustyny w kościele św. Jerzego. Przejdziemy w pierwszym dniu do Bielska-Białej Wapienicy - 30 kilometrów - i tam przenocujemy, a we wtorek zostanie nam 8 kilometrów do Hałcnowa, gdzie weźmiemy udział  w Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki i dołączymy do całej grupy – tłumaczy ks. prał. Sputek. Do drogi ma już przygotowane sprawdzone w długich marszach buty, a w wolnych chwilach wyrusza na kilkugodzinne spacery, żeby zadbać o kondycję.

« 1 2 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.