GN 43/2020 Archiwum

Zmarł ks. dr Antoni Kajzerek

13 kwietnia zmarł ks. dr Antoni Kajzerek – misjonarz, wykładowca, autor wielu publikacji książkowych, były kapelan bielskiego aresztu śledczego i współpracownik radia „Anioł Beskidów”.

Drugi, wyjątkowy wymiar posługi kapłańskiej, stanowiła działalność pisarska i redakcyjna ks. Antoniego. Był autorem wspomnień, książek i artykułów o misjach w Ameryce Południowej. Na stałe współpracował z katowickim wydawnictwem Księgarni Świętego Jacka. W ciągu kilkunastu lat ukazało się siedem tomów zebranych przez ks. Kajzerka „Złotych myśli” – zawierających łącznie blisko 9000 cytatów, zdań, aforyzmów, zaczerpniętych z Biblii, literatury i historii. Od kilku lat żył ideą cyklu powieści, ukazujących dzieje wielkich postaci biblijnych. Na początku roku ukazał się pierwszy tom z zamierzonego cyklu, opowiadający dzieje Abrahama. Miesiąc przed śmiercią autora w księgarniach pojawił się drugi tom, poświęcony patriarsze Jakubowi.

Przez kilka lat ks. Antoni redagował i prowadził cotygodniowe katechezy w radiu „Anioł Beskidów” – najpierw dotyczące teologii dogmatycznej, a w ciągu ostatnich dwóch lat przedstawiające historię Kościoła.

Prawie trzy lata temu u ks. Antoniego pojawiły się pierwsze objawy choroby nowotworowej. Terapia radiologiczna nie przyniosła oczekiwanych skutków, więc poddano go leczeniu chirurgicznemu. Zabieg tracheotomii pozbawił ks. Antoniego mowy. Nie mógł już spowiadać, przewodniczyć modlitwie i głosić kazań. Ale wciąż pisał, a katechezy radiowe, przygotowywane na piśmie, odczytywali lektorzy. Ostatnie cztery miesiące życia były czasem kolejnej próby sił z chorobą nowotworową. Znakomitą opiekę lekarską ks. Kajzerek znalazł w bielskim Szpitalu Miejskim im. bł. Jana Pawła II – na oddziale onkologicznym, a później paliatywnym.

 

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama