W poniedziałek 8 kwietnia w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka odbyło się uroczyste otwarcie czternastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”.
Wiara w muzyce
Jak przypomniał bp Greger, festiwalowe koncerty powinny też skłaniać do refleksji nad muzyką sakralną, która ma bardzo ważne znaczenie w wyznawaniu wiary. - Liturgia Kościoła jest sercem chrześcijańskiej wiary, a jej rzeczywistość stanowi zbiór znaków, które z natury są nośnikiem treści. Każdy z nich ma swoje właściwe miejsce. Nie ma żadnego znaku przypadkowego - wszystkie są wyrazem wiary obecnej w czasie sprawowanego kultu. Jednym z nich, oprócz gestów i postaw - jest także śpiew, który razem z muzyką kościelną nie jest ani dodatkiem do liturgii ani ozdobą, ale stanowi integralną część sprawowanego kultu.
Papież-senior Benedykt XVI w swoim nauczaniu zwraca uwagę na istotny moment, iż muzyka kościelna jest formą wyznania wiary, naznaczoną silnymi prądami kulturowymi i dlatego dotykają jej współczesne problemy w relacji wiary do kultury. Od czasów oświecenia można zauważyć stopniowe odrywanie kultury od wiary - z obopólną stratą. Kultura bez porozumienia z wiarą stała się sztuką dla sztuki. W wymiarze muzyki oznacza to albo degradację do formy pop, albo wyniesienie do elitarnych form intelektualnych, zrozumiałych tylko dla bardzo wąskiego grona specjalistów.
- Tymczasem wzajemny związek wiary i kultury jest bardzo ścisły, ponieważ wiara nieokreślona kulturowo nie istnieje. Ona tworzy kulturę, podtrzymuje ją, jest zdolna do spotkania z różnymi kulturami, co szczególnie widać w liturgii sprawowanej w innych kręgach kulturowych, na przykłada na terenach krajów misyjnych. (…) Wiara winna znaleźć swoje miejsce także w muzyce, gdzie następuje nie tylko ucieleśnienie Słowa, ale i uduchowienie ciała - mówił bp Piotr Greger.