Nowy numer 47/2023 Archiwum

Miłość z najwyższym znakiem jakości

Nosi ślubną obrączkę, ale nie ma męża. Jest osobą konsekrowaną, ale nie zakłada habitu i nie mieszka w klasztorze. Biskup Piotr Greger przewodniczył pierwszej w historii diecezji bielsko-żywieckiej uroczystości konsekracji dziewicy.

W sąsiednich diecezjach - m.in. katowickiej i krakowskiej, taką formę życia wybrało już wiele kobiet. W diecezji bielsko-żywieckiej obrzęd konsekracji dziewicy miał miejsce po raz pierwszy. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w kaplicy kurii diecezjalnej przewodniczył mu biskup Piotr Greger. Na drogę życia dziewicy konsekrowanej weszła 31-letnia Ewa z parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Tuż przed obrzędem konsekracji, Ewa, jej rodzice, przyjaciele i zaprzyjaźnieni księża wysłuchali homilii księdza biskupa, w której wyjaśniając dialog między Archaniołem Gabrielem i Maryją, pokazał iż jest to droga prowadzącą człowieka do spotkania z Bogiem.

- To jest droga wszystkich ludzi wierzących, a szczególnie tych, którzy odkryli swoje powołanie do życia w gronie osób konsekrowanych - mówił ksiądz biskup. - Dziś – po raz pierwszy w naszej diecezji – odbywa się liturgia konsekracji dziewicy. Jej celebracja ma bogatą historię i sięga korzeniami rzymskiej tradycji drugiej połowy IV wieku, gdzie Kościół uzyskał już wtedy wolność i mógł się cieszyć uznaniem statusu prawnego. Nasza siostra w wierze, Ewa pochodząca z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny w Milówce, wkracza na drogę życia konsekrowanego. Po rozpoznaniu na modlitwie drogi swojego powołania, w duchu posłuszeństwa Bogu wyrażonemu w decyzjach kierownika duchowego i spowiednika, poprzez czas przygotowania intelektualnego podejmuje odpowiedzialną decyzję, że całe swoje życie pragnie ofiarować Panu Bogu swoją czystość, żyjąc w świecie, ale poza rzeczywistością małżeństwa.

 

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy