Nawet Paweł Seligman, który na 38-głosowych organach w pogórskim kościele gra w każdą niedzielę już od kilku lat, nie zdążył się jeszcze nacieszyć wspaniałym instrumentem. – To naprawdę niezwykłe bogactwo dźwięków – tłumaczy.
Mowa o koncertowych organach firmy Walker, zaprojektowanych początkowo jako instrument dla szkoły muzycznej we Freiburgu, służący później w kościele w Berlinie i stamtąd przeniesionych do Pogórza pod okiem organmistrza dr. Tomasza Orlowa. Z organów tej klasy dumni są parafianie, którzy na co dzień modlą się przy akompaniamencie tej pięknej muzyki i nie opuszczają żadnego z koncertów, których w tutejszej świątyni odbywa się wyjątkowo dużo.
– Cieszymy się, że mamy instrument tak wysokiej klasy. To zachęca wielu znakomitych wykonawców, by na nim zagrać – przyznaje ks. kan. Ignacy Czader, proboszcz w Pogórzu. Specjalną okazją są organizowane przez parafię „Wieczory muzyki organowej i kameralnej w Pogórzu”. Odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę maja, drugą niedzielę czerwca, trzecią września i czwartą października. Cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów. Obecnie trwają przygotowania do piątego już cyklu koncertów, który rozpocznie miła niespodzianka. – Dla miłośników gry organowej mamy prezent w postaci płyty z nagraniami wybranych fragmentów czterech pierwszych edycji „Wieczorów…” – mówi ks. Czader. Wyboru dokonał dr Orlow, dyrektor artystyczny koncertów, który też zrealizował nagrania. – To będzie muzyka różnorodna stylistycznie, z różnych epok, a także organowe improwizacje. Ta pamiątka pozwoli słuchaczom wrócić do niezapomnianych wrażeń, a dla innych osób stanie się promocją naprawdę dobrej muzyki – dodaje Tomasz Orlow. Drugim wspaniałym prezentem będzie dwupłytowy album „Organy kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu”. Muzyczną podróż w czasie, od renesansu po współczesność, proponują w nim Paweł Seligman i Arkadiusz Popławski – do niedawna organista w bazylice w Pszowie, a obecnie w archikatedrze we Fromborku. – Nagraliśmy na każdej z płyt również improwizacje organowe – mówią wykonawcy, życząc słuchaczom wielu duchowych uniesień. Obydwa wydawnictwa powstały dzięki finansowemu wsparciu ze środków Unii Europejskiej, przyznanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się