Nowy numer 25/2021 Archiwum

Cieszyńscy chórzyści zaśpiewali w Warszawie

To już po raz drugi katolicki chór „Lutnia”, z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie uczestniczył we Mszy świętej w warszawskim kościele Świętego Krzyża.

Liturgia Wielkiego Postu wymaga repertuaru pieśni pasyjnych, oddających cześć Męce Pańskiej. Podczas Mszy świętej wierni usłyszeli więc, między innymi, „Lament serdeczny”, „Krzyżu Święty”, „Ave Verum”, „Miserere”. Msza święta była transmitowana w programie I Polskiego Radia, Radia „Maryja” oraz przez Internet.

Chór również po Mszy świętej wykonał jeszcze krótki program złożony z pieśni pasyjnych. Udział chóru był wielkim wyzwaniem, ale i radością reprezentowania  Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej, miasta oraz powiatu cieszyńskiego. Opiekunem duchowym chóru jest ks. prałat Henryk Satława.

Śpiewający od 1931 r. zespół miał w swoim gronie wiele wybitnych postaci – począwszy od założyciela: Rudolfa Halfara, cieszyńskiego posła i burmistrza, przez dyrygentów, wśród których byli m. in. prof. Wiktor Kisza, wybitny organista i kompozytor czy zasłużony dla życia muzycznego w Cieszynie Władysław Rakowski.

Od 2002 r. zespół śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel, a w gronie blisko 50 śpiewaków obok tych z kilkudziesięcioletnim stażem przybywa młodych osób. W repertuarze „Lutnia” ma ponad 100 utworów najwybitniejszych kompozytorów. Śpiewają głównie w macierzystej parafii św. Marii Magdaleny i w kościołach Cieszyna, ale występowali też gościnnie w wielu innych miastach. Do niezapomnianych zaliczają spotkanie z Janem Pawłem II podczas pielgrzymki do Rzymu w 1993 r. Po raz pierwszy zaśpiewali w Warszawie podczas transmitowanej przez radio Mszy św. w kościele Świętego Krzyża trzy lata temu.

Nie boją się granic. Często występowali za Olzą, a od kilku lat - jako organizatorzy „Cantate Domino” czyli spotkań chórów parafialnych Śląska Cieszyńskiego – zapraszają chóry z Zaolzia, a także chóry ewangelickie. - To jest nasza kolejna ekumeniczna inicjatywa, bo od dawna śpiewamy też wspólnie z chórem ewangelickim z Cieszyna kolędy podczas styczniowych nabożeństw w intencji jedności chrześcijan – przypomina Jadwiga Matuszewska, menażer chóru.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama