Nowy numer 22/2023 Archiwum

Samorządowcy Miast Papieskich w Warszawie

Przedstawiciele Bielska-Białej, Skoczowa i Żywca uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym Miast Papieskich - prezydentów, burmistrzów i wójtów miast, które odwiedził Jan Paweł II.

Organizatorem spotkania była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Samorządowców powitał biskup Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, a następnie kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podziękował prezydentom, burmistrzom i wójtom Miast Papieskich za promowanie dzieła i osoby Jana Pawła II oraz wspieranie systemu stypendialnego, obejmującego młodzież z ośrodków, gdzie mają mniejsze możliwości rozwoju.

- To dla nas zawsze bardzo ważne spotkanie - spotkanie przyjaciół, których w codziennej działalności na rzecz mieszkańców, powinna zobowiązywać postać bł. Jana Pawła II - powiedział „Gościowi” Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. - Mamy kontakt ze sobą w ciągu całego roku, podczas różnorakich spotkań samorządowych, ale to spotkanie zawsze jest szczególne. Wprost przypomina nam o tym, żeby nauczanie Papieża - zwłaszcza w działaniach na rzecz młodego pokolenia - było mocno akcentowane w naszych miastach. W nawiązaniu do zeszłorocznego hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież Rodziny”, w rozmowach kuluarowych poruszaliśmy na przykład pilny temat pomocy dla rodzin wielodzietnych.

W czasie spotkania ogłoszono także hasło XVI Dnia Papieskiego. Brzmi ono: „Jan Paweł II - Papież dialogu”.

- Dla naszego miasta pobyt Jana Pawła w 1995 roku , był najważniejszym wydarzeniem w historii naszego miasta .Staramy się poprzez organizowanie corocznego Dna Papieskiego, konkursów, wystaw, pamiętać o jego osobie, a przede wszystkim o jego nauczaniu – mówi Tomasz Terteka rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żywcu.

Inicjatywa spotkania prezydentów i burmistrzów Miast Papieskich narodziła się w 2002 roku wśród prezydentów kilku miast szczególnie związanych z Ojcem Świętym: Krakowa, Warszawy, Bielska- Białej, Nowego Targu i Żywca. Miasta te pragnęły podkreślić więź z osobą Papieża i swoją wdzięczność wobec niego, włączając się w obchody corocznego Dnia Papieskiego. Sformułowany został Apel Miast, zachęcający inne zainteresowane samorządy do przyłączenia się.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy