Nowy numer 29/2019 Archiwum

Jackowe spotkanie o biblijnym jedzeniu

Co ma wspólnego biblijny Potop z jedzeniem? Co jadł na śniadanie człowiek czasów biblijnych? Czy „granie do kotleta” to wynalazek współczesności? Na te między innymi pytania odpowiedzieli księża: Jacek M. Pędziwiatr i Jacek Gracz podczas kolejnego „Jackowego spotkania”.

Ks. Jacek Pędziwiatr obszernie tłumaczył zasady koszerności, podziału na to co w kuchni pochodzi z mięsa i mleka, o neutralności ryb w tym podziale. Tłumacząc zasady koszerności, a także przebieg przygotowań do Paschy, ks. Jacek Pędziwiatr jednocześnie podkreślał, że dla ludzi tamtych czasów, jedzenie było także czynnością duchową

 - Kiedy człowiek - korona stworzenia - je, to uświęca stworzenie. Jedzenie służy nie tylko zaspokajaniu apetytu. Jedząc, uświęcasz świat - to jest rewolucja! - mówił ks. Jacek.

Jak zwykle, spotkaniu towarzyszyła muzyka - bo od wieków muzyka była obecna przy spożywaniu posiłków. Ks. Jacek Gracz zapraszał do słuchania „Dum Staropolskich” - ballad-opowieści o minionych dziejach, które śpiewano podczas uczt; przypomniał Tafelmusik - barokową muzykę do stołu, a wśród jej przykładów - koncerty Telemana. Uczestnicy spotkania słuchali także „Koncertu królewskiego” Couperina, „Volte” Simpsona czy „Muzyki na wodzie” Haendla.

Jackowe spotkanie o biblijnym jedzeniu   Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak przygotowywano biblijną Paschę i jak te tradycję żydzi kontynuują dzisiaj Urszula Rogólska/GN Ale na styczniowym„Jackowym spotkaniu” było nie tylko o biblijnych smakach.

Księża przypomnieli także postać śp. Janiny Królikowskiej zmarłej niedawno niestrudzonej członkini bielskiego KIK-u. To dzięki je uporowi i entuzjazmowi „Jackowe spotkania” stały się regularnym cyklem, zyskującym coraz liczniejsze grono słuchaczy, zafascynowanych Słowem Bożym i jego interpretacją w świecie sztuki.

Spotkanie odbyło się także dokładnie w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Na zakończenie nie zabrakło również obrazu i dźwięku nawiązującego do tej rocznicy. Ks. Jacek Pędziwiatr przedstawił obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Powstańczy”, zaś ks. Jacek Gracz opowiedział o historii jednej z najbardziej znanych pieśni z powstańczego kresu - „Marszu żołnierzy Langiewicza”: „Jak to na wojence ładnie”.

Kolejne spotkanie z księżmi Jackami odbędzie się 19 lutego o 16.00, a będzie poświęcone... chorobom w Biblii.

« 1 2 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL