Nowy numer 22/2023 Archiwum

Pójdźmy wszyscy do stajenki – Mazańcowice 2013

Już kolejny rok parafianie z Mazańcowic świętują Boże Narodzenie odwiedzając zaciszne wnętrze szopy, gdzie figury Świętej Rodziny i składających pokłon pasterzy oraz królów otaczają żywe zwierzęta.

- Nawet jak jest zimno, to w tym sianku Dzieciątku jest cieplej – nie ma wątpliwości mała Agnieszka, która z rodzicami przyjechała do Mazańcowic z centrum Bielska-Białej. - Na pewno zwierzątka zachęcają i dzieci, i starszych, by na dłużej zatrzymać się przy żłóbku, przeżyć taką autentyczną radość i pokój – z uśmiechem przyznają rację córeczce rodzice. I choć świąteczny czas sprzyja rodzinnym spotkaniom przy stole, wciąż wokół mazańcowickiej szopki widać całe rodziny.

Prawdziwe tłumy pojawiają się tu zawsze wtedy, gdy przy szopce zbierają się chóry. Najpierw kolędowały dzieci i młodzież. Zaśpiewały pięknie w bożonarodzeniowy poranek, przygotowując słuchaczy na wielki koncert 6 stycznia o 17.00.

- Tego dnia odbędzie się organizowany już po raz trzeci Diecezjalny Przegląd Chórów, Scholi i Zespołów – tłumaczy Krzysztof Przemyk, kierownik artystyczny i organizacyjny przeglądu. Impreza organizowana jest pod patronatem biskupa Tadeusza Rakoczego – przez diecezjalną Komisję Muzyki Kościelnej, GOK w Jasienicy, bielski oddział Polskiego Związku Chór i Orkiestr oraz mazańcowicka Parafię św. Marii Magdaleny.

Wśród wykonawców kolędowego koncertu znajdą się: Zespół Wokalny z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka, chór „Ave Maria” z Bestwiny pod dyrekcją Mariana Lubickiego, Chór Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej pod dyrekcja Zuzanny Pradeli, chór „Hejnał” z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka, chór „Inwencja” z parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej pod dyrekcją Adama Utmańczyka, chór „Chorus Sancti Mathias” z parafii św. Macieja Apostoła w Andrychowie pod dyrekcją Wiktorii Hatali, chór „Zew” z Bielska-Białej i Kóz pod dyrekcją Adelajdy i Stanisława Kryjaków, chór „Angelus” z Wilkowic pod dyrekcją Tomasza Bachniaka, chór „Cantarei” z parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach i chór „Antonius” z Kaniowa pod dyrekcją Wandy Zmełty.

Chóry zaśpiewają w kościele, a przy szopce zagra orkiestra dęta OSP w Mazańcowicach pod dyrekcją Mieczysława Orlickiego.

Huczne podsumowanie

Tydzień później – 13 stycznia o 17.00 – w kościele i przy szopce odbędzie się jeszcze jedno duże „Spotkanie z kolędą”. W koncercie pod takim tytułem wystąpią: sopranistka Joanna Korpiela-Jatkowska, żeński chór kameralny „Presto” z Łodzi, zespół wokalny z Mazańcowic, chór „Hejnał Mazańcowice”, orkiestra dęta mazańcowickiej OSP i zespół kolędniczy „UCHA”.

Będzie to koncert na zakończenie tegorocznej żywej szopki, przy której zaśpiewają i zagrają muzycy, a program spotkania dopełni pokaz sztucznych ogni i ciepły poczęstunek dla wszystkich przybyłych.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania – mówi Krzysztof Przemyk, organizator „Spotkania z kolędą”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy