Na okładce mapy wymowne zdjęcie: beskidzcy górale z biało-czerwonym sztandarem na tle tłumu uczestników „Gorolskigo Święta” w Jabłonkowie. I choć to na pozór zwyczajna mapa turystyczna, prowadzi w niezwykłą podróż.
Wewnątrz znalazła się szczegółowa mapa tych terenów Śląska Cieszyńskiego, które znajdują się w Czechach. Opisy topograficzne: nazwy miejscowości, rzek i szczytów górskich zapisano na niej po polsku.
Na odwrocie obszerny wykaz miejsc, które warto odwiedzić i krótka informacja o każdym z nich. – To ostatni element projektu „Zaolzie teraz”, mającego na celu przybliżenie nam zaolziańskiej rzeczywistości – mówi Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.
Życie polskiej społeczności za Olzą ilustruje wystawa, prezentowana do końca grudnia na Rynku w Cieszynie. To przede wszystkim informacja o imponującej liczbie miejsc i inicjatyw, z którymi na Zaolziu warto się zapoznać. Trwałą, choć nieco mniej obszerną formą zawierającą te dane, jest opublikowana niedawno mapa Zaolzia w języku polskim.