Nowy numer 08/2024 Archiwum

Smyki biblioteczne ze św. Mikołajem

Końcem października Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej rozpoczęła program „Biblioteka kocha smyka”, dla dzieci w wieku... od 0 do 6 lat. W dzień św. Mikołaja najmłodsi czytelnicy przybyli z rodzicami na specjalne spotkanie.

- 6 grudnia jest szczególnie radosnym dniem dla dzieci. Świętujemy go także w Książnicy - mówi Dorota Malczewska-Stus. - Od czterech lat w tym dniu zapraszamy młodych czytelników na spotkanie autorskie i ogłaszamy wyniki plebiscytu na najbardziej popularną książkę.

W tym roku gościem młodych czytelników był Dariusz Rekosz.

- W plebiscycie, podobnie jak w zeszłym roku, zwyciężyła seria z Harrym Potterem. A na drugim miejscu znalazły się „Opowieści z Narnii” - szczególnie polecane przeze mnie jako znakomita lektura o zwycięstwie dobra nad złem - dla dzieci, jak i dorosłych - dodaje Dorota Malczewska-Stus. - Cieszę się też, że w pierwszej dziesiątce znalazły się „Dzieci z Bullerbyn" , „Martynka” i... „Dziennik Cwaniaczka” (o szkolnych przygodach 11-letniego chłopca).

W dzień św. Mikołaja, w tym roku pracownicy biblioteki zorganizowali jeszcze jedno mikołajowe spotkanie - dla maluszków w wieku od... 0 do 6 lat.

- W tym roku, końcem października z myślą o najmłodszych dzieciach - przed- przedszkolnych i ich rodzicach, rozpoczęliśmy program „Biblioteka kocha smyka” - wyjaśnia Dorota Malczewska-Stus. - Uważamy, ze biblioteka jest takim szczególnym miejscem, gdzie może się odnaleźć każdy. Rodzice mają okazję do spotkań i rozmów, a maluchy - do zabawy. Wszystkim oczywiście towarzyszy książka. Bo taki jest nasz główny cel - zachęcać rodziców, by czytali swoim maluchom lektury przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

W spotkaniach uczestniczy około trzydzieściorga dzieci. Odbywają się one w czwartki - o godz. 10.00 dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat, a o 11.30 - dla dzieci dwu- i trzyletnich.

6 grudnia dzieci spotkały się z Mikołajem - słuchały fragmentu książki: „Historie o Bożym Narodzeniu”, mówiły Mikołajowi wierszyki, śpiewały piosenki, a w zamian dostały od Książnicy upominki. W każdej paczce znalazły oczywiście... książeczkę.

WYNIKI PLEBISCYTU DZIECI I MŁODZIEŻY NA NAJPOCZYTNIEJSZĄ KSIĄŻKĘ:

Najmłodsi czytelnicy Książnicy Beskidzkiej głosowali na najpoczytniejszą książkę 2012 roku. W plebiscycie udział wzięło 635  uczestników. Oddali głosy na 215  tytułów.

Oto ranking wybrany przez dzieci i młodzież:

1. Harry Potter -  J.K.Rowling - 48 (7,5% głosów)

2. Opowieści z Narnii - C.S. Lewis - 36 (5,75%)

3. Mikołajek -  Renne Goscinny - 32 (5%)

4. Koszmarny Karolek - Francesa Simon - 25 (3,9%)

5. Scooby Doo - 23 (3,6%)

6. Zwiadowcy -  John Flanagan - 21

7. Franklin (cykl) - 19

8. Dziennik Cwaniaczka -  Jeff Kinney - 17

9. Dzieci z Bullerbyn -  Astrid Lindgren - 17

10. Martynka (cykl)-  Gilbert Delahaye - 5

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy