Kurhan narodowej pamięci na Matysce

Od 2005 roku w listopadzie na ten beskidzki szczyt trafia ziemia z miejsc narodowej martyrologii. Są to miejsca związane z bohaterami i wydarzeniami ważnymi dla naszej narodowej historii.

Przywożą ją na Matyskę z różnych miejsc Polski, a także z zagranicy. W tym roku upamiętnili opozycjonistów antykomunistycznych i solidarnościowych, bestialsko pomordowanych w latach 1956-1989, a ziemię przywieziono z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek.

Przypomnieli ich podczas plenerowej inscenizacji zaprezentowanej podczas Drogi Krzyżowej, odprawionej przy stacjach wzniesionej wzdłuż drogi z Radziechów na Matyskę Golgoty Beskidów. Pojawili się tam przywołani w scenach historycznych rekonstrukcji Romek Strzałkowski – najmłodsza ofiara Poznańskiego Czerwca ’56, studenci strajkujący w marcu 1968 roku, stoczniowcy polegli podczas krwawo tłumionych protestów na Wybrzeżu w 1970 roku, górnicy pacyfikowanej na początku stanu wojennego kopalni „Wujek”, gdzie zginęło 9 górników czy Grzegorz Przemyk, zakatowany na komisariacie milicji maturzysta. Całe widowisko nosiło tytuł „A mury runą, runą...”, nawiązujący do opozycyjnych muzyków tamtego czasu: Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego oraz ich słynnego programu „Mury”.
Kilkaset osób wzięło udział w Eucharystii na szczycie Matyski, której przewodniczył ks. prał. Władysław Zązel z Kamesznicy. Na zakończenie odczytany został tekst Apelu Poległych nagrodzony w tegorocznym ogólnopolskim konkursie organizowanym przez stowarzyszenie „Dzieci Serc” i uroczyście dosypano ziemię z kolejnych urn przywiezionych na Matyskę.

- Jesteśmy wdzięczni, że w naszych uroczystościach udział wzięły córki dwóch poległych górników, które osobiście sypały ziemię na Kurhan Pamięci, a wśród uczestników pojawili się uczestnicy tamtych wydarzeń, w tym Stanisław Płatek, przewodniczący komitetu strajkowego na „Wujku”, ranny 16 grudnia 1981 roku, Jan Ludwiczak, ówczesny przewodniczący NSZZ Solidarność w kopalni „Wujek”, którego aresztowanie było bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku w kopalni, również uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. Był też Włodzimierz Ułański, podczas pacyfikacji „Wujka” zatruty gazem – podkreśla Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci  Serc”. W obchodach wzięła udział także duża grupa górników KWK ,,Wujek”, w tym ratownicy, grupa młodzieży szkolnej z brzozowymi krzyżami, noszonymi podczas uroczystości rocznicowych 16 grudnia oraz orkiestra z „Wujka”. Przybyli delegaci Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Na Matysce nie zabrakło przedstawicieli NSZZ Solidarność Podbeskidzia, na czele z przewodniczącym zarządu regionu Marcinem Tyrną oraz Jarosławem Biegunem. W przygotowanie narodowych obchodów włączyli się też związkowcy z Solidarności w żywieckim Browarze – z Andrzejem Biegunem.

W Kurhanie Pamięci jest już ziemia m.in. z grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa, Stanisława Pietraszki, z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki, z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i obrońców Poczty Gdańskiej. Coroczne uroczystości narodowe na Matysce gromadzą mieszkańców z różnych okolic diecezji bielsko-żywieckiej
 

« 1 »