Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dwudziestka pani Zofii przejdź do galerii

W bielskim Domy Kultury Włókniarzy laureaci konkursu recytatorskiego: „Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej” odebrali dyplomy i nagrody. Od 20 lat konkurs organizuje Zofia Lamers wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej.

- W ciągu 20 lat, w konkursie wzięło udział 1373 uczestników. Razem szukali odwołań biblijnych w literaturze polskiej: prozie i poezji - mówi Zofia Lamers. - Ufam, że każde dziecko, które bierze udział w tym konkursie pozostaje „inne” na całe życie. W dobie powszechnej laicyzacji, dzięki Duchowi Świętemu dokonują tu osobistych odkryć obecności Pana Boga, u korzeni naszej polskiej tożsamości. Bo u tych korzeni leży Biblia. Co roku obdarowywaliśmy także naszych uczestników cenną literaturą - w tym roku m.in. listem Papieża Benedykta XVI na Rok Wiary.

Podczas tegorocznej jubileuszowej gali obecni byli liczni goście. Nie zabrakło przyjaciół konkursu - biskupa Pawła Anweilera z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. prałata Zbigniewa Powady proboszcza parafii katedralnej św. Mikołaja, który reprezentował biskupów bielsko-żywieckich: Tadeusza Rakoczego i Piotra Gregera, a także Barbary Śliwińskiej-Jacyków - kierownika Domu Kultury Włókniarzy.

- Dla mnie to wielka radość, kiedy patrzę na waszą determinację w przygotowywaniu do recytacji poezji i prozy - mówił uczestnikom biskup Paweł Anweiler. - Dziękuję wam za to, że nie zatrzymujecie tej pasji dla siebie, że chcecie się tym z nami dzielić.

Tegoroczni laureaci wystąpili w trzech grupach - zaprezentowali poezją poruszającą tematykę daru życia, oddali hołd ks. Janowi Twardowskiemu recytując jego utwory oraz przedstawili prozę autorstwa polskich klasyków literatury - m.in. H. Sienkiewicza.

Jak co roku, wręczono nagrody nie tylko recytatorom, ale także ich opiekunom, rodzicom, instruktorom, członkom KIK-u, którzy co roku, wytrwale organizują konkurs. Specjalne wyróżnienia czekały na nauczycieli, którzy od 20 lat przygotowują młodych uczestników. Wśród nich są panie: Lucyna Rokita z Międzybrodzia Bialskiego i Jadwiga Jagła z Wieszcząt, które osobiście odebrały podziękowania.

Wspominano jurorów, członków KIK-u zaangażowanych w organizację konkursu i laureatów. M.in. pierwszego, którym był Wojciech Pal z Sopotni Małej - dziś kapłan diecezji bielsko-żywieckiej z czteroletnim stażem. Później w konkursie brał udział także jego brat Waldemar. Ich rodzice: Tadeusz i Danuta Palowie - niezmiennie przez 20 lat towarzyszą pani Zofii w organizacji konkursu. A na tegorocznej gali Tadeusz Pal sam recytował „Fortepian Chopina” C. K. Norwida.

Pamiętano też o Agacie  Ścidze - dziś siostrze franciszkance pracującej wśród niewidomych na misjach w Afryce, która także była jedną z pierwszych laureatek tego konkursu.

Laureaci 20. Konkursu recytatorskiego:

Kategoria I - gimnazjum, liceum, dorośli:

1. Paulina Bieniek ze Szczyrku,

2. nie przyznano

3. Maja Marszałek ze Szczyrku, Dominik Opyrchał z Bielska-Białej i Ewa Markowska z Bielska-Białej,

Wyróżnienie - Stanisław Stybel z Bielska-Białej.

Kategoria II - szkoły podstawowe

1. Aleksandra Sikora z Wieszcząt, Paweł Kruczek z Bielska-Białej, Maria Kuźma z Bielska-Białej,

2. Joachim Luzar z Bielska-Białej. Joanna Stanclik z Bielska-Białej, Zofia Wątroba z Bielska-Białej,

3. Ewelina Olearczyk z Wieszcząt, Steven Słowik z Ochab, Jadwiga Walkiewicz z Bielska-Białej,

Wyróżnienie - Wioletta Bratkowska z Wieszcząt, Kamila Miszta.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy