Nowy numer 14/2020 Archiwum

Jasna Góra zdobyta 401. raz!

660 pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej dotarło 29 sierpnia na Jasną Górę.

 

Była to już 401. wyprawa pątników z Żywiecczyzny. Pieszą Pielgrzymkę Żywiecką tworzą trzy człony - tzw. grupa młodzieżowa (żywiecka), myszkowska i grupę pielgrzymów autokarowych. Jako pierwsza – 23 sierpnia z Żywca wyruszyła grupa młodzieżowa – 360 osób. Podczas siedmiu dni pokonała trasę 170 km. Trzy dni później na szlak wyszli pątnicy, którzy z Żywca dojechali do Myszkowa – to ok. 300 osób. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów św. Annę i Gidle. Wśród pielgrzymów była również grupa niepełnosprawnych – ok. 50 osób. Obydwie grupy połączyły się w Częstochowie u początków Alei Najświętszej Maryi Panny, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Maryi. Tu czekała na nich także grupa autokarowa.

Żywiecka pielgrzymka, to to jedna z najstarszych grup pątniczych, jakie przybywają na Jasną Górę - kroniki jasnogórskie odnotowały ją już w 1611 r. W tym roku pielgrzymi wędrowali pod hasłem roku duszpasterskiego: „Kościół naszym Domem”.

29 sierpnia, u celu swojej wędrówki, uczestniczyli we Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy.- Nasza pielgrzymka jest pełna radości i wielkiej nadziei, stanowi, szczególnie dla ludzi młodych, prawdziwą szkołę modlitwy i ofiary, i dzisiaj na jej zakończenie stajemy u Matki Pana i prosimy Ją w modlitwie: pokaż nam Jezusa, pokaż nam, pielgrzymom Tego, który jest zarazem naszą drogą, celem, prawdą i życiem – mówił podczas homilii biskup Tadeusz Rakoczy.

W uroczystościach w Częstochowie uczestniczyli mieszkańcy Żywca, kapłani z terenu całej Żywiecczyzny, a także przedstawiciele władz samorządowych.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama