Masz nadwyrężone, schorowane stawy? Nie masz siły i ochoty, by wychodzić z domu? Mówisz, że to już starość i nic się nie da zrobić? Na Bystrzańskiej 55c, Agata Orlicka, instruktorka nordic walkingu, postara się udowodnić ci, że nie masz racji!
Na widok spacerujących z kijkami, jedni się wciąż dziwią, o co w tym chodzi, inni pokpiwają, pytając, gdzie zgubili narty. Spacery nordyckie – nordic walking to już jednak codzienność dla wielu osób, zwłaszcza tych w wieku 50+. – Ruch to zdrowie – tym stwierdzeniem Ameryki nie okrywamy. Tym bardziej chcemy zachęcić wszystkich, by skorzystali z naszej propozycji – wspólnych spacerów zdrowotnych z kijkami (nordic walking) pod okiem wykwalifikowanego instruktora sportowego – zachęca Łucja Sznyr, szefowa Ośrodka Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej przy Bystrzańskiej 55c. – Spacery nordyckie z instruktorem jako forma aktywności fizycznej mają bardzo wiele zalet zdrowotnych: między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane.
Z takimi dolegliwościami pomaga walczyć rozsądna aktywność, jaką proponujemy. Nie trzeba mieć własnych kijków, by uczestniczyć w zajęciach – te zapewni chętnym Ośrodek Wspierania Rodziny. Wystarczy zadbać o wygodny sportowy strój, obuwie i... przyjść na Bystrzańską. Reszty nauczy instruktorka Agata Orlicka. – Marzę o propagowaniu zdrowego stylu życia – zwłaszcza wśród osób starszych – tłumaczy instruktorka. – Ta forma aktywności nadaje się dla nich szczególnie – pomaga nie tylko w tym, by być sprawnym, mieć kondycję, ale przede wszystkim, żeby być zdrowym. Nie jest to wysiłek, którego osoby dojrzałe nie będą w stanie podjąć – dodaje. Jak zapewnia Agata Orlicka, zajęcia będą dostosowane do możliwości uczestników. – Nie będzie forsownych ćwiczeń. Na początek zapoznamy się z samą techniką maszerowania z kijkami – tak, by nabrać dobrych nawyków i by marsze przynosiły dobre efekty. Zajęcia mają zachęcić wszystkich, by chcieli wychodzić z domu, spotykać się ze sobą, by nordic walking był dla nich radością. W sierpniu wspólne zajęcia będą się odbywać w piątki od 11.00 do 13.00. – Nordic Walking to część projektu „Naszym celem zdrowa rodzina”, realizowanego przez nas w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – mówi Łucja Sznyr. – Cały program OWR przygotowaliśmy z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym: nieaktywnych zawodowo kobietach, które zajmują się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu, dzieciach z rodzin uczestników programu, osobach w wieku 50+, osobach przeżywających trudności i problemy natury prawnej, psychologicznej i wszystkich, którzy chcą się włączyć w działalność OWR – także jako wolontariusze – dodaje.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się