• facebook
 • rss
  • KrzysiekZ
   29.01.2015 10:34
   Rozumiem, że obóz w Auschwitz to monstrualny cmentarz i należy pamiętać o wyciszeniu i zadumie. Jednak wszelkie ludobójstwa były skutkiem obłąkanych ideologii realizowanych przez polityków.
   Huragan, który Pan prawdopodobnie ma na myśli dotyczy walki o to, aby dla dobra przyszłych pokoleń (a może i obecnych) polityka historyczna opierała się na prawdzie i nie zacierała różnic między bohaterami i zdrajcami oraz między ofiarami a bandytami.
   doceń 20
   • KrzysiekZ
    31.01.2015 08:26
    Przepraszam za tego Pana. Nie zauważyłem, że autorem jest ksiądz.
  • ziemnior
   29.01.2015 14:05
   Fajny artykuł. I przerażający. Tzn. przeraża mnie to, że to się działo. I napełnia mnie zdumieniem i podziwem fakt, że można dalej po tym żyć i cieszyć się "byle czym"... Dzięki Księdzu za ten artykuł. Pozdrawiam +
   doceń 14
  • ksadamkaczor64
   29.01.2015 14:54

   Jacku
   Wielkie dzięki za to świadectwo.
   Adam

  • adamp_314
   29.01.2015 15:08
   Dziękuję za wstrząsający wpis. Cieszę się, że "On w ogóle cieszy się byle czym." Ludzie bardzo różnie radzą sobie z taką traumą. Koleżanka ze studiów wynajmowała mieszkanie u kobiety, która potrafiła z niesamowitym dystansem podchodzić do bieżących trosk - "nie takie rzeczy się przeżyło". Wuj po powrocie do końca życia się jąka (jeszcze żyje :)). Z byle powodu potrafi wpaść w szał. Ile razy mama mi tłumaczyła gdy byłem jeszcze malcem, że "wujka nie można denerwować". Nie potrafiłem wtedy zrozumieć dlaczego akurat tego wujka. Nauczycielka w szkole opowiadała o znajomej, która u niej mieszkała. Nie potrafiła zasnąć bez kromki chleba pod poduszką. Ciągle budziła się pomacać, czy nadal tam jest...
  • Rohirrim
   30.01.2015 13:20
   Proszę księdza, sprawa toczy się nie konwenanse (chociaż bez wątpienia był to afront wobec tej rodziny - ale problem do tej kwestii sprowadza się zdaje się ksiądz w powyższej bolesnej historii.
   Sprawa toczy się o politykę historyczną, które jest ważna agendą polityki dla wielu państw, zas Auschwitz z racji skali oraz metod ludobójstwa staje kluczowym punktem odniesienia w historii najnowszej.

   Tak się składa ze Polska w tej walce o swoją podmiotowsć w tej części polityki walczy ze zmiennym szczęściem. Powiedziałbym nawet, że istnieje stała pogłębiająca się tendencja obarczania winą Polaków. Z osób biernie przyglądających się nieszczęściu żydów (dzieci w getcie), hien okradających ze złotych zębów, przechodzimy na pozycje współwinnych ("polskie obozy koncentracyjne"). Kto wie może i niedługo zostaniemy współorganizatorami ?
   Trudno nie odnieść wrażenia, w nawiązaniu do sprawy Pileckiego, że cały ten peleton Grossów, ale i Wajdów, czy klanu Stuhrów znajduje słowa wsparcia, arcybolesnie prostego kiwania głową ze zrozumieniem, a w końcu i dotacji do skandalicznych filmów.

   I tak się składa że słowa i gesty padają ze strony władz Platformy - od prezydenta począwszy. Proszę poczytać u Gontarczyka o wspieraniu prac p.Engelking-Boni ze strony MSZ za czasów Radka Sikorskiego...

   Mysli ksiądz ze znajdzie się zawsze publiczne zainteresowanie wspomnieniami osoby należącej do narodu współwinnego Shoah ?

  • halinkaa
   31.01.2015 13:52
   Wysokie odszkodowania Niemcy wypłaciły organizacjom Żydowskim, bo dobrze się do tego zabrały. Krzywdy wojenne Polaków są jakby sprawą z innej bajki pod względem prawnym i finansowym. Wiele osób nie zobaczyło nawet tych 2 tys. marek. Liczył się termin złożenia wniosku, nie rzadko pobrano zaświadczenia dokumentujące pobyt w obozie, żeby nigdzie więcej tym oczu nie kłuli, a wypłaty nie było ze względów formalnych.
   O KL Warschau w ogóle cisza jak makiem zasiał, obozy koncentracyjne na świecie kojarzą wyłącznie z tematyka żydowską.

   J.P. Picaper napisał "TROPAMI ZAGRABIONYCH SKARBÓW", gdzie jest opisana motywacja powstawania obozów, u nas mało znaną. Wstyd o tym pisać, ale chodziło o rabunek mienia i złote zęby, które potem przetapiano na sztabki i lokowano w Szwajcarii.

   Do dziś motywacja u Niemców w aktywności międzynarodowej nie wiele się zmieniła. Nadal mają się za ubermensch'ów w zjednoczonej europie, tylko niewolników naganiają sobie metodami gospodarczymi.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Zobacz także

  Reklama

  przewiń w dół