Szlakiem walecznych

mb

|

Gość Bielsko-Żywiecki 45/2023

publikacja 09.11.2023 00:00

W tym roku ukazała się cenna publikacja: „Przewodnik po Cmentarzu Wojskowym w Bielsku--Białej”, dedykowana bohaterom spoczywającym i upamiętnionym na nekropolii w Aleksandrowicach.

Szlakiem walecznych Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jej autorem jest Rafał Kutryba, zdjęcia wykonał Stanisław Biłka, a opracował graficznie Wiesław Łysakowski. Książeczkę wydała Fundacja Budowy Kompleksów Mieszkalnych „Wiarus”. Dzięki tym wspólnym staraniom powstała ważna pomoc, po którą warto sięgnąć przed wejściem na bielską wojskową nekropolię.

Cmentarz założony został w 1921 roku i spoczywają na nim żołnierze polegli w I i II wojnie światowej, w tym w obronie wolności w 1939 roku, a także żołnierze bielskiego garnizonu w latach 1921−1939. Pochowano tu również w zbiorowej mogile bojowników ruchu oporu z czasów okupacji hitlerowskiej. Obecnie na cmentarzu nie dokonuje się już nowych pochówków, natomiast od lat odbywają się tu 11 listopada uroczystości patriotyczne.

Obok mogił żołnierskich na cmentarzu stanęły też pomniki oraz umieszczono tablice związane z uczczeniem ważnych dla historii Polski wydarzeń. To m.in. Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, Pomnik Katyński, Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej czy obelisk ku czci żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Swoją tablicę mają tu harcerki i harcerze, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1939−1945, a także żołnierze 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, polegli w walce z bolszewikami w 1920 roku. Ich historię przywołuje przewodnik.

Rafał Kutryba, opatrzył bielskich bohaterów i ich pomniki sentencją zaczerpniętą z bazyliki św. Jana w Warszawie, gdzie spoczywają prochy m.in. prezydenta Mościckiego i gen. Sosnkowskiego: „Pokój wam, dobrze zasłużonym dla Ojczyzny”, gdyż w pełni zasługują na to miano.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.