Błatnia: Nie bójmy się mówić, że Chrystus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem

Urszula Rogólska

publikacja 14.07.2023 23:12

"Pasja" była tematem drugiego spotkania 11. Ewangelizacji w Beskidach, któremu w tym roku towarzyszy temat "Zdobywcy szczytów", a tym samym zaproszenie do przemiany życia i rozwoju osobistego by być odważnymi świadkami Jezusa w świecie. Spotkanie odbyło się przy schronisku na Błatniej.

Księża sprawujący Mszę św. na szczycie Błatniej w ramach 11. Ewangelizacji w Beskidach. Księża sprawujący Mszę św. na szczycie Błatniej w ramach 11. Ewangelizacji w Beskidach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wspólnota "Zacheusz" z parafii Opatrzności Bożej w Białej podjęła się koordynacji drugiego spotkania 11. Ewangelizacji w Beskidach. Odbyło się ono na Błatniej - przy schronisku dzięki życzliwości jego właścicieli. Po zaproponowanej na Bendoszce „Zmianie” - więcej przeczytacie TUTAJ - kolejnym tematem na drodze rozwoju osobistego górskich ewangelizatorów stała się "Pasja".

Uczestnicy Mszy św. na Błatniej podczas 11. Ewangelizacji w Beskidach.   Uczestnicy Mszy św. na Błatniej podczas 11. Ewangelizacji w Beskidach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Góry mają w sobie coś niezwykłego - są symbolem wielkości, wspaniałości, siły Bożej. W majestatycznych szczytach, stromych zboczach, malowniczych dolinach, możemy dostrzegać odbicie Boga - Jego moc i piękno. Tutaj wśród wzniesień chcemy się spotkać z naszym Panem, polecać mu nasze życie - mówił rozpoczynając spotkanie ks. Stanisław Filapek, proboszcz parafii w Jaworzu, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez czterech duszpasterzy: ks. Adama Wandzla, ks. Ireneusza Pelkę SDS, ks. Zbigniewa Skrzypa i ks. Wojciecha Borzyszkowskiego - duszpasterza ze Lwowa.

Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.   Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Filapek zwrócił uwagę, że sam Jezus wchodził na góry, gdy chciał spotkać się z Ojcem. A w kazaniu, przybliżając temat spotkania, zaprosił do rozważań o pasji życia i działania w kontekście ewangelizacji. Jak zaznaczył, ewangelizacja powinna być ukierunkowana na służbę innym i wprowadzenie doświadczenia Boga w codzienne życie. Przywołał postaci świętych: Jana z Dukli, Franciszka z Asyżu, Matki Teresy z Kalkuty, Jana Pawła II. Podkreślił, iż niezależnie od pozycji społecznej, talentów, każdy może głosić Ewangelię przez gesty albo milczenie, bo - jak zwrócił uwagę - często dużo mówimy, a mało czynimy.

Każdy z wymienionych świętych swoim życiem świadczył czym właśnie jest pasja ewangelizacji. Podając jako wzór postać św. Jana Pawła II, ks. Filapek zauważył, że jego przesłanie było proste: Bóg nas kocha, a my powinniśmy kochać innych i kochać siebie. - Jego życie uczy nas, że ewangelizacja powinna być integrowana z naszą osobistą relacją z Bogiem. To jest ważne, żeby znaleźć czas, by umocnić się Bogiem, a później z Bogiem iść do ludzi. Współczesny człowiek potrzebuje spotkania z Chrystusem - zaznaczył, dodając: - W świecie pełnym zgiełku, materializmu,egoizmu wielu ludzi czuje się zagubionych, samotnych. Ewangelizacja daje nam szansę dotarcia do tych osób. Przypomina, że trzeba ludziom mówić o tym, że są kochani, że są ważni - najpierw w oczach Boga, a później też i w naszych oczach.

Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.   Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Stanisław przypomniał, że każdy ochrzczony, bez względu na wiek, jest powołany do ewangelizacji. - Możemy czerpać inspiracje z życia świętych, którzy byli naszymi braćmi i siostrami w wierze. Ale możemy czerpać inspiracje od nam współczesnych, często młodych ludzi - dodał, podając przykład młodych uczestników Festiwalu Życia, który odbywał się w Kokotku.

- Nie musimy być wielkimi kaznodziejami, nie musimy być męczennikami, aby głosić Ewangelię. Wystarczy, że nasze codzienne życie jest zgodne z nauką Jezusa - podkreślił, dodając, że pasja do głoszenia dobrej nowiny zaczyna się od domu, od rodziny, od małżeństwa. - Nie bójmy się mówić, że Chrystus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem, że to On daje sens naszemu życiu - zachęcił do apostołowania i ewangelizowania z pasją.

Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.   Podczas namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po Mszy św. obecni modlili się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata - modlitwę poprowadzili przedstawiciele Krucjaty Wyzwolenia Człowiek z Rychwaldu, którzy przygotowują spotkanie na następnym szczycie - na Koziej Górce. Każdy mógł przyjąć także namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości.

Kolejne spotkania zaplanowano na następujących szczytach (obok - kolejne tematy, które będą przedmiotem rozważań).

  • 15 lipca - Kozia Górka: Pokora,
  • 22 lipca - Stożek Wielki: Kreatywność,
  • 29 lipca - Hala Boracza: Szczerość,
  • 5 sierpnia - Szyndzielnia: Odwaga,
  • 12 sierpnia - Hala Lipowska: Wytrwałość,
  • 19 sierpnia - Klimczok: Cnota.