Współpracownicy Caritas w Aleksandrowicach przy osiemnastu stacjach z życia Jezusa

Urszula Rogólska

publikacja 28.03.2023 21:56

Przy osiemnastu stacjach drogi krzyżowej i zmartwychwstania Pana Jezusa zatrzymali się uczestnicy Golgoty Jasnogórskiej, na którą do bielskiego kościoła św. Maksymiliana zaprosiła Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Po czternastu rozważaniach męki Pańskiej rozważali jeszcze tajemnice zmartwychwstania Pańskiego.

Od lewej wykonawcy Golgoty Jasnogórskiej: ks. Marek Studenski, Marcin Styczeń i Helena Adwent. Od lewej wykonawcy Golgoty Jasnogórskiej: ks. Marek Studenski, Marcin Styczeń i Helena Adwent.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Choć od kilku tygodni plakaty zapraszały do bielskich Aleksandrowic na koncert Golgota Jasnogórska, jego organizatorzy i wykonawcy zachęcili obecnych, by był on także ich modlitwą, przeżyciem nie tylko artystycznym, ale i duchowym.

Golgota Jasnogórska to osiemnaście stacji - cztery są recytowane, czternaście - śpiewanych. Autorem teksów jest poeta Ernest Bryll, a muzyki - Marcin Styczeń, który zagrał i zaśpiewał w kościele św. Maksymiliana wraz z Heleną Adwent. Natomiast rozważania odczytał ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej.

Reprezentanci Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego z Zagórnika byli jedną ze wspólnot, która poniosła krzyż w czasie Golgoty Jasnogórskiej.   Reprezentanci Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego z Zagórnika byli jedną ze wspólnot, która poniosła krzyż w czasie Golgoty Jasnogórskiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Rozpoczynając wydarzenie, ks. Kurpios zauważył, że Caritas niesie wsparcie nie tylko na płaszczyźnie materialnej lub rzeczowej, ale także w sferze duchowej.

- Caritas jako instytucja pomocowa stara się nieść wsparcie na wielu płaszczyznach, nie tylko na tej najbardziej wymiernej, płaszczyźnie materialnej, rzeczowej, ale także i w sferze duchowej - mówił ks. Robert Kurpios, dyrektor Caritas, rozpoczynając modlitewno-muzyczne wydarzenie. - Każdy z nas ma w swoim życiu chwile radości, szczęścia, ale też i nikomu z nas nie brakuje cierpienia. Czasami nie wiemy, jak je wykrzyczeć, oswoić, jak podzielić się nim z innymi. Co więcej - ogromnie trudno jest wyrazić cierpienie. Niech ten koncert będzie dla państwa pewną forma dzielenia się cierpieniem. Jestem przekonany, że jest on dla duszy. A skoro jest dla duszy, niech posłuży wszystkim: tym, którzy wierzą, tym, którzy szukają, i tym, których czasem cierpienie przytłacza i nie wiedzą, jak z nim postępować.

Reprezentantki Domu Matki i Dziecka Caritas także poniosły krzyż w czasie Golgoty Jasnogórskiej.   Reprezentantki Domu Matki i Dziecka Caritas także poniosły krzyż w czasie Golgoty Jasnogórskiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Podczas śpiewu i recytacji reprezentanci różnych grup i wspólnot, związanych z codzienną działalnością Caritas Diecezji Bielsko- Żywieckiej przekazywali sobie krzyż, zatrzymując się przy kolejnych stacjach.

W tym gronie były następujące grupy, wspólnoty i instytucje:

  • Stacja I - Jezus na śmierć skazany - Towarzystwo Pomocy im, św. Brata Alberta;
  • Stacja II - Jezus bierze krzyż na Swoje ramiona - Wspólnota Miasto na Górze;
  • Stacja III - Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem - chłopaki z Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu z opiekunami;
  • Stacja IV - Jezus spotyka Swoją Matkę - osoby niesłyszące z opiekunami;
  • Stacja V - Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi - Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego z Zagórnika;
  • Stacja VI - Weronika ociera twarz Panu Jezusowi - diakonia bulowicka Wspólnoty Miasto na Górze;
  • Stacja VII - Drugi upadek pod krzyżem - Parafialny Zespół Caritas z parafii św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej;
  • Stacja VIII - Jezus pociesza płaczące niewiasty - wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa;
  • Stacja IX - Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem - Parafialny Zespół Caritas z parafii NSPJ w Kętach;
  • Stacja X - Jezus z szat obnażony - Dom Matki i Dziecka Caritas w Bielsku-Białej;
  • Stacja XI - Jezus przybity do krzyża - uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu;
  • Stacja XII - Jezus umiera na krzyżu - Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Bielsku-Białej;
  • Stacja XIII - Jezus zdjęty z krzyża - Szkolne Koło Caritas w Pietrzykowicach;
  • Stacja XIV  Jezus złożony do grobu - Szkolne Koło Caritas w Łodygowicach;
  • Stacja XV - Jezus zmartwychwstaje - rodzina z Ukrainy;
  • Stacja XVI - Jezus ukazuje się apostołom - Caritas;
  • Stacja XVII - Jezus ukazuje się w Galilei - Caritas;
  • Stacja XVIII - Jezus wstępuje do nieba - Caritas.
Wolontariusze Caritas byli specjalnymi goścmi Golgoty Jasnogórskiej w Aleksandrowicach.   Wolontariusze Caritas byli specjalnymi goścmi Golgoty Jasnogórskiej w Aleksandrowicach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Podczas śpiewu i recytacji na ekranie pokazywano pasyjne obrazy Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy Gracza. To z nimi związana jest historia poetycko-muzycznego wydarzenia.

Zaczęło się właśnie od obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza. One stały się inspiracją dla twórczości Ernesta Bryla. Obaj spotkali się w 1999 roku w klinice chorób serca na katowickim Ochojcu, gdzie byli operowani przez prof. Andrzeja Bochenka. Po udanej operacji malarz postanowił stworzyć Golgotę Jasnogórską i jako wotum ofiarować ojcom paulinom na Jasnej Górze. Utwory poety, dotykające cierpienia każdego ludzkiego serca, miały być poetyckim uzupełnieniem obrazów odwołujących się do historii Polski.

Na zakończenie koncertu w Aleksndrowicach wolontariusze Caritas przeprowadzili zbiórkę, która będzie przeznaczona na utworzenie w Bielsku-Białej domu dla osób, które dziś znajdują się w kryzysie bezdomności i chcą rozpocząć godne życie. Bielski dom będzie wzorowany na tym prowadzonym przez ks. Mirosława Toszę i Wspólnotę Betlejem w Jaworznie.