Politycy nad mapą diecezji

Alina Świeży-Sobel

publikacja 22.06.2017 17:42

W związku z jubileuszem 25-lecia diecezji duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów ks. dr Marek Studenski zaprosił lokalnych polityków do refleksji nad przeszłością administracji lokalnego Kościoła.

Samorządowcy i parlamentarzysci podczas spotkania o historii diecezji bielsko-żywieckiej. Samorządowcy i parlamentarzysci podczas spotkania o historii diecezji bielsko-żywieckiej.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ks. Tomasz Chrzan był gościem spotkania duszpasterstwa samorządowców i parlamentarzystów, poświęconego przeszłości diecezji. O zależnościach zmian administracji kościelnej na terenie obecnej diecezji bielsko-żywieckiej i różnorodnych odniesieniach do zmieniającej się władzy świeckiej mówił w referacie na temat historii. Jak wskazywał, najstarsze średniowieczne mapy pokazują naszą diecezję zasadniczo jako dwa dekanaty: cieszyński i oświęcimski, pozostające w obrębie różnych diecezji: wrocławskiej i krakowskiej. Ks. Tomasz Chrzan w dyskusji odpowiedział też na pytania samorządowców.   Ks. Tomasz Chrzan w dyskusji odpowiedział też na pytania samorządowców.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Później wiele się w kościelnych strukturach zmieniało, a znaczący wpływ miały też wydarzenia związane z reformacją i kontrreformacją, niewolą narodową oraz rozbiorami. Pojawiały się też na mapach parafie, których przynależność diecezjalna budziła wątpliwości: w Komorowicach, Mikuszowicach i Strumieniu. Gospodarzem spotkania był ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny   Gospodarzem spotkania był ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Samorządowcy z zainteresowaniem słuchali wykładu, w wielu punktach dostrzegali odniesienia do współczesnych zjawisk związanych z życiem lokalnych społeczności. - Ta wiedza dużo nam wyjaśnia - podkreślali w dyskusji, wskazując na przydatność opublikowania wykładu, który przyda się w podejmowaniu codziennych decyzji tak, by uwzględniały historyczne uwarunkowania.