Niezwykli święci przemówili w Żywcu

Alina Świeży-Sobel

publikacja 13.06.2017 14:31

Ta wystawa dzieł dedykowanych św. Bratu Albertowi i bł. Honoratowi Koźmińskiemu powstała pod okiem kuratora Zbigniewa Micherdzińskiego. Jeszcze do 18 czerwca do obejrzenia w Żywcu.

Św. Brat Albert spoglądał z obrazów i plakatów... Św. Brat Albert spoglądał z obrazów i plakatów...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podobnie jak dwa lata temu, zaprosił on do współpracy szerokie gremium twórców: artystów ludowych i profesjonalistów, dorosłych i dzieci. Wtedy zainteresował ich postacią bł. Michała Tomaszka, męczennika z Peru. - Tym razem chciałem zwrócić uwagę na dwóch patronów roku 2017, bo obydwaj zasługują na nasze zainteresowanie i refleksję. Stąd zaproszenie wielu twórców i zaproszenie ich do tworzenia prac związanych z tymi patronami - tłumaczy kurator Micherdziński. Zbigniew Micherdziński z prof. Michałem Klisiem, autorem cyklu prac o św. Bracie Albercie   Zbigniew Micherdziński z prof. Michałem Klisiem, autorem cyklu prac o św. Bracie Albercie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Tak powstały obrazy malowane na szkle i płótnie, plakaty, rzeźby w drewnie i kamieniu. Zaprezentowane zostały po raz pierwszy w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, organizowanego przez KIK w Żywcu.

Podczas żywieckiego wernisażu podziękowania za cały cykl prac o św. Bracie Albercie usłyszał prof. Michał Kliś. Za szczególne zaangażowanie Zbigniew Micherdziński dziękował też dzieciom z żywieckiego klubu "Papiernik". Wśród twórców nie zabrakło nestora beskidzkich artystów ludowych - Józefa Hulki z Łękawicy   Wśród twórców nie zabrakło nestora beskidzkich artystów ludowych - Józefa Hulki z Łękawicy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na ścianach galerii w Zamku Habsburgów postacie świętego jałmużnika i opiekuna ubogich, a także gorliwego głosiciela Ewangelii przemawiają do obserwatorów z ekspresją, w różnych językach sztuk. Pod swoimi portretami malowanymi na szkle z dumą stanął jeden z nestorów beskidzkich twórców: Józef Hulka z Łękawicy. Obok swoje prace prezentują m.in. Jan Bojko z Jaworzynki, Krzysztof Czader z Jaworza, Stanisław Kwaśny z Mesznej, Wiesław Łysakowski i Wacław Sobieraj – obydwaj z Bielska-Białej, Antoni Toborowicz z Woli Libertowskiej i wielu innych znakomitych twórców.

- Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że niezwykli święci przemówili do nas - mówił Zbigniew Micherdziński. Wystawa powstała przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gdzie będzie można ją oglądać już od 22 czerwca.