W Cieszynie uwielbiali Pana i uczyli się być jedną rodziną...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 25.05.2017 09:34

Na Rynku, w kościołach i salach "Domu Narodowego" zagościli artyści i uczestnicy2. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Należeli do różnych wspólnot wyznaniowych, ale chcieli wspólnie świadczyć o Chrystusie, który jest Panem.

Wraz z muzykami śpiewem uwielbiała Boga także publiczność zebrana na cieszyńskim Rynku. Wraz z muzykami śpiewem uwielbiała Boga także publiczność zebrana na cieszyńskim Rynku.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

To wyznanie wielokrotnie rozlegało się i w kościołach, i na miejskim Rynku, podczas koncertów, świadectw i nabożeństw. Wyznawali je młodzi ludzie, prezentujący dramę. Wytańczyli je także modlący się z flagami... Koncert grupy Voices of MM pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego   Koncert grupy Voices of MM pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Pod hasłem: "Jezus Chrystus: Droga. Prawda. Życie" do wspólnego świętowania i wyznawania wiary zaprosili przedstawiciele różnych Kościołów i wspólnot. Wielkie cieszyńskie święto uczniów Chrystusa trwało od czwartku 18 maja do niedzieli 21 maja. W inauguracyjnej modlitwie uczestniczył ewangelicki bp Adrian Korczago, a podsumowującej Dni Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny przewodniczył bp Roman Pindel. Wśród uczestników nie zabrakło burmistrza Ryszarda Macury i starosty Janusza Króla. Modlitwa flagami w wykonaniu uczestników warsztatów, które podczas 2. Dni poprowadziła Dorota Herok.   Modlitwa flagami w wykonaniu uczestników warsztatów, które podczas 2. Dni poprowadziła Dorota Herok.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Do organizacji całego wydarzenia włączyło się już szersze niż rok temu grono wspólnot, ale największą zasługę ma w tym dziele koordynujący wszystkie działania Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy". Bez życzliwości władz miasta byłoby bardzo trudno - podkreśla z wdzięcznością ks. kan. Jacek Gracz, jeden ze współorganizatorów. Mszy św. na zakończenie 2. Dni Kultury Chrześcijańskiej, sprawowanej w intencji ludzi kultury, przewodniczył bp Roman Pindel   Mszy św. na zakończenie 2. Dni Kultury Chrześcijańskiej, sprawowanej w intencji ludzi kultury, przewodniczył bp Roman Pindel
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Dzięki tym wspólnym staraniom przez wiele godzin na cieszyńskim Rynku można było słuchać chrześcijańskiej muzyki i ludzi składających świadectwa obecności Chrystusa w ich życiu. Słowa uwielbienia Boga muzycy różnych wyznań wyśpiewali w różnych artystycznych stylach, ale robili to z podobną żarliwością.

I choć zmienna aura zaskakiwała nieco publiczność, ta chętnie korzystała z zaproszeń na kolejne koncerty. Pojawiły się na nich znane zespoły, m.in.: Full Power Spirit, Matte.O, Gabi Gąsior z Holy Noiz, Pathlife, Escape, a także przekornie zamykający tę listę w późny niedzielny wieczór zespół Dzień Dobry. Skutecznie do refleksji nad postawą człowieka wobec Boga zachęcała Natalia Niemen i zespół Gospel Joy...   Skutecznie do refleksji nad postawą człowieka wobec Boga zachęcała Natalia Niemen i zespół Gospel Joy...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W pamięci zapisały się również wspaniałe chwile ze śpiewakami Gospel Joy i przejmujące świadectwo występującej gościnnie z nimi Natalii Niemen. Z sukcesem wystąpili też pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego cieszyńscy muzycy Voices of MM czyli grupa działająca przy parafii św. Marii Magdaleny.

Z muzyką do serc wielu ludzi dotarło, że Jezus jest  drogą, prawdą i życiem. - Mam nadzieję, że sam Chrystus dokończy to dzieło i wyjdziemy z tego czasu jeszcze bardziej umocnieni i zjednoczeni - dodawał ks. Gracz podczas Mszy św. zamykającej tegoroczne święto chrześcijańskiej kultury w Cieszynie. Gościem inauguracyjnego koncertu w kościele ewangelickim był bp Adrian Korczago.   Gościem inauguracyjnego koncertu w kościele ewangelickim był bp Adrian Korczago.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wraz z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury "Dom Narodowy" przygotowywała je katolicka parafia św. Marii Magdaleny, zbór Kościoła Zielonoświątkowego "Elim", cieszyńska parafia ewangelicko-augsburska i chrześcijańska wspólnota młodych "Escape". Na scenie i wśród publiczności pojawili się przedstawiciele różnych wyznań. Zarówno dla nich, jak i dla obserwatorów całego przedsięwzięcia tych kilka koncertów, różnorodnych stylistycznie, ale mających ten sam cel: uwielbienie Jezusa Chrystusa, stały się ważnym doświadczeniem.

- To dopiero druga edycja, ale już mocno powiększyło się grono osób zaangażowanych i korzystających z tego zaproszenia. Mamy nadzieje, że tegoroczne doświadczenia pozwolą na przyszłość jeszcze rozwinąć tę formułę - mówią organizatorzy.