Najsilniejsi rywalizowali w Żywcu. Bez ulgowej taryfy...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 02.04.2017 17:30

Skutecznie zmagali się z kilogramami niepełnosprawni i sprawni ciężarowcy podczas turnieju, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

W górę poszły niezliczone kilogramy... W górę poszły niezliczone kilogramy...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Sztangiści przyjechali z różnych stron Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Bytomia, Katowic, Strzelina, Gorzowa Wlk. czy Tarnowa. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach wagowych, wystartowały też panie oraz osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu rekreacyjnie. Wszyscy jednakowo podnosili ciężary: na leżąco, a prawdziwych emocji na trybunach nie brakowało. Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie dokumentuje też radość, jaką dają niepełnosprawnym zawodnikom sportowe zmagania   Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie dokumentuje też radość, jaką dają niepełnosprawnym zawodnikom sportowe zmagania
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

– Spodziewaliśmy się 60 zawodników, a przyjechało ich 72, więc zainteresowanie było większe niż dotąd. To ważne zawody. Mają charakter integracyjny, ale najwięcej jest zawodników niepełnosprawnych, którzy nieraz przez sport odnajdują na nowo swoją drogę w życiu po różnych tragediach – mówi Stanisław Handerek, prezes stowarzyszenia integracyjnego Eurobeskidy z Łodygowic, które już po raz czternasty zorganizowało ogólnopolskie zawody w wyciskaniu sztangi leżąc.

– Pierwszy raz uczestniczyłem w takich zawodach. Cieszę się, że poszło dobrze, bo wiem, że są już plany następnych startów – mówi Dawid Lange z Jeleśni, reprezentant gospodarzy, który zwyciężył w drugiej grupie wagowej zawodników niepełnosprawnych, zdobywając też tytuł najlepszego zawodnika niepełnosprawnego turnieju. Dawid Lange z Jeleśni, najlepszy zawodnik turnieju w Żywcu, reprezentatnt stowarzyszenia Eurobeskidy   Dawid Lange z Jeleśni, najlepszy zawodnik turnieju w Żywcu, reprezentatnt stowarzyszenia Eurobeskidy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wśród niepełnosprawnych pań wygrała Alicja Więch z Wrocławia, a pełnosprawnych – Kinga Moczydłowska z Dąbrowy Górniczej. W pierwszej grupie mężczyzn niepełnosprawnych wygrał Marcin Pietrowski z Chorzowa, a wśród pełnosprawnych – Hubert Raba ze Strzelina. W drugiej grupie, gdzie wygrał Dawid Lange (Eurobeskidy), wśród osób pełnosprawnych pierwszy był Stanisław Gąsienica-Samek z Zakopanego.

Tym razem organizację wsparło też żywieckie Starostwo Powiatowe, a dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki i liczni sponsorzy, więc do pamiątkowych koszulek, medali i pucharów organizatorzy dołączyli nagrody finansowe.

– Wraz z całym zarządem cieszę się, że możemy wesprzeć tą inicjatywę i w takie projekty chcemy się włączać nadal. Widzę ogromny sens tych zawodów i gratuluję pomysłu. Dzięki temu możemy docenić ciężką codzienną pracę zawodników i ich piękną rywalizację – przyznaje Jakub Kliś, dyrektor PGE Energia Odnawialna – Oddziału Porąbka-Żar, jednego z partnerów imprezy, który wytrwale przez dwa dni wspierał sportową rywalizację zawodników. Słowa uznania dla sportowców i trener przekazał m.in. wiceminister Stanisław Szwed.   Słowa uznania dla sportowców i trener przekazał m.in. wiceminister Stanisław Szwed.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Sztangistów dopingowali też przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści. Przybyli m.in. Jan Widera, wiceminister sportu, i wiceminister Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a puchary wręczali także posłowie: Kazimierz Matuszny i Stanisław Pięta, burmistrz Antoni Szlagor i starosta Andrzej Kalata.