Najlepsza orkiestra świata - dla hospicjum!

Urszula Rogólska

publikacja 24.02.2017 08:26

Z porywającym koncertem muzyki filmowej wystąpili młodzi muzycy orkiestry symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Zagrali dla podopiecznych domowego Hospicjum św. Kamila.

Młodzi muzycy zagrali wielkie przeboje muzyki filmowej Młodzi muzycy zagrali wielkie przeboje muzyki filmowej
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Nie waham się tego powiedzieć - to jest najlepsza orkiestra na świecie - powiedział o swoich podopiecznych Andrzej Kucybała, dyrygent młodzieżowej orkiestry symfonicznej, tworzonej przez uczniów bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki podczas koncertu, który odbył się w czwartkowy wieczór 23 lutego w sali koncertowej przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej.

Publiczność, która przyszła na ich charytatywny koncert "Młodzi muzycy na rzecz Hospicjum św. Kamila", porwana przez każdy mistrzowsko zaprezentowany utwór, owacyjnie dziękowała młodym artystom, którzy tym razem wykonali muzykę filmową, obsypaną wieloma najważniejszymi nagrodami branży - w tym Oskarami - zwłaszcza utwory John’ego Williamsa i Lloyda Webbera.

Zaczęli od "Libertanga" argentyńskiego twórcy Astora Piazzoli i jego "Oblivion" z filmu "Henryk IV" - z solowym popisem Aleksandry Góry, grającej na skrzypcach. Później - jak zwykle - brawurowo - popisali się wykonaniem suit z filmów "Indiana Jones”, "James Bond", "Harry Potter" i "Evita". A na deser - ponownie zagrali "Oblivion" Piazzoli - tym razem solistką była oboistka Alicja Matuszczyk.

Orkiestra symfoniczna młodych artystów zachwyciła słuchaczy!   Orkiestra symfoniczna młodych artystów zachwyciła słuchaczy!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Każdemu utworowi towarzyszył barwny komentarz dyrygenta, ukazujący wyjątkowość prezentowanej suity filmowej. Słuchacze długo nie chcieli wypuścić młodych muzyków. A zrobili to tylko po to, żeby wypełnić datkami skarbonki, z którymi kwestowali na rzecz chorych wolontariusze domowego Hospicjum św. Kamila. Hospicjum w tym roku świętuje 25-lecie swojego istnienia.

Wśród publiczności - którą w większości stanowili przyjaciele i darczyńcy hospicjum - zasiedli m.in. lek. med. Anna Byrczek - inicjatorka i szefowa Hospicjum św. Kamila, Jacek Krywult prezydent Bielska-Białej, bp senior Paweł Anweiler z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Danuta Podgórska - naczelnik Centrum Edukacji Artystycznej i ks. Michał Pastuszka - proboszcz parafii NMP Królowej Polski, przy której ma swoją siedzibę Hospicjum św. Kamila.

Lek. med. Anna Byrczek i Andrzej Kucybała podczas koncertu dla Hospicjum św. Kamila   Lek. med. Anna Byrczek i Andrzej Kucybała podczas koncertu dla Hospicjum św. Kamila
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Nie po raz pierwszy nasza młodzież wykonuje piękny gest serca grając dla państwa, ofiarując to, co mają najlepsze: swoją muzykę, otwarte serca - jednocześnie pokazując, że wszelkie myśli i poczynania na rzecz drugiego człowieka nie są im obce - mówiła dyrektor szkoły Barbara Cybulska-Konsek. - To tylko jedna z licznych inicjatyw, jakie podejmują z własnej inicjatywy dla najbardziej potrzebujących.

Podczas tegorocznej gali Ikarów 2016 – nagród przyznawanych ludziom kultury przez prezydenta Bielska-Białej - orkiestra, prowadzona od 35 lat przez Andrzeja Kucybałę, została wyróżniona dyplomem honorowym. Zespół jest corocznie zapraszany do udziału w Międzynarodowym Festiwalu "Szalone Dni Muzyki" w Warszawie. Był również dwukrotnie zdobywcą najwyższych laurów na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Symfonicznych Szkół Muzycznych. Jego wykonanie suity "Star Wars" J. Williamsa na kanale YouTube oglądano już ponad 9 milionów razy! Jak mówił w czasie koncertu dyrygent, ich ostatnie nagranie tej muzyki, obecne od półtora roku odtworzono tylko o 800 tys. razy mniej niż mistrzowskie wykonanie filharmoników wiedeńskich, przy czym ich nagranie jest obecne w Internecie od ośmiu lat.

Wolontariuszki hospicyjne kwestowały na rzecz swoich podopiecznych   Wolontariuszki hospicyjne kwestowały na rzecz swoich podopiecznych
Urszula Rogólska /Foto Gość

Za wielkie serce dziękowała młodzieży doktor Anna Byrczek, która krótko przedstawiła misję hospicjum. Od 1992 roku jego wolontariusze objęli opieką ponad 4200 osób chorych nowotworowo. Większość z nich już zmarła. - Ale wierzymy, że wspomagają naszą działalność z Góry - mówiła dr Anna Byrczek, dziękując darczyńcom, a wśród nich także samorządowi Bielska-Białej za materialne wsparcie: - Pieniądze, które pozyskujemy dzięki państwu pozwalają nam kupić sprzęt, który nieodpłatnie wypożyczamy chorym: łóżka, materace przeciwodleżynowe, ssaki, koncentratory tlenu i szereg innych. Nasz głęboki ukłon i szacunek wobec państwa, za to, że nas wspomagacie...

Wszystkich, którzy czują przynaglenie do włączenia się w służbę wolontaryjną w domach chorych, szefowa hospicjum zaprosiła na kurs, który rozpocznie się 13 marca - kurs do niczego nie zobowiązuje, a pozwala lepiej poznać posługę chorym. Szczegóły można znaleźć m.in. TUTAJ.