Dorośli, a przychodzą z lampionami!

Urszula Rogólska

|

Foto Gość

publikacja 14.12.2016 22:36

W adwentowe środy wieczorem, o godz. 19.20, w kościele św. Pawła Apostoła na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł rozpoczynają się... Roraty dla dorosłych.

Szczęśliwcy, którzy odpowiedzili prawidłowo na roratnie pytanie i zostali wylosowani, odbierają nagrody z rąk ks. Przemysława Sawy Szczęśliwcy, którzy odpowiedzili prawidłowo na roratnie pytanie i zostali wylosowani, odbierają nagrody z rąk ks. Przemysława Sawy
Urszula Rogólska /Foto Gość

Kościół wypełniony niemal do ostatniego miejsca! Tak wygląda co środę o godzinie 19.20 miejsce cotygodniowych spotkań wspólnoty Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, której pasterzem jest ks. Przemysław Sawa. To właśnie o tej porze, przez cały rok spotykają się tu członkowie wspólnoty i jej sympatycy na Mszy św. i modlitwie uwielbienia. W Adwencie przychodzą wyposażeni w jeden niezbędny rekwizyt: światła lampionów. Bo w tym czasie wspólnotowa Eucharystia jest Mszą św. roratnią - ku czci Matki Bożej.

Członkowie Szkoły i jej sympatycy przypominają sobie trochę jak to jest być dzieckiem. Z uwagą słuchają kazania, bo na zakończenie spotkania padnie konkursowe pytanie. A potem - losowanie nagród!

Już w pierwszą środę Adwentu przynosili karteczki z odpowiedziami na pytanie: "Jaki tytuł nosi najnowszy list papieża Franciszka i czemu jest poświęcony". Pierwsze roraty przypadły także w patronalną uroczystość wspólnoty, która należy do międzynarodowej wspólnoty Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja. Nie zabrakło i konkursowego pytania związanego z patronem: "Kto, komu i kiedy przekazał relikwie św. Andrzeja?". W kolejną środę szukali odpowiedzi na biblijne pytanie: "Ilu było... Izajaszów?".

Zadanie na ostatnią środę dotyczy historii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - kto i gdzie go namalował i kiedy ikona trafiła na Jasną Górę?

Odpowiedzi na pytania, zapisane na kartkach uczestnicy Rorat wrzucają do kosza na kolejnej Mszy św. Na wszystkich czekają cenne nagrody rzeczowe. książki, filmy, płyty.

Każde adwentowe spotkanie, to element stałej formacji członków wspólnoty. W SECiM, od  kilku lat, Adwent jest wspólnotowym czasem modlitwy, pokuty i postu. W tym roku szczególnie postu od czasu – członkowie wspólnoty mobilizują się do codziennej modlitwy biblijnej, medytacji ze Słowem Bożym, trwającej 30-45 minut.

Podczas ostatniego adwentowego spotkania - w środę 21 grudnia, po Mszy św. wspólnota SECiM zaprasza także na bizantyjskie nabożeństwo z odśpiewaniem "Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny".