Czwartkowe tajemnice Miłosierdzia

Urszula Rogólska

publikacja 07.10.2016 07:27

Armia członków róż różańcowych z całej diecezji wypełniła bielski kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na swoim dorocznym spotkaniu.

Spotkanie zgromadziło wszystkie modlące sie pokolenia Spotkanie zgromadziło wszystkie modlące sie pokolenia
Urszula Rogólska /Foto Gość

To – najprawdopodobniej – najliczniejsza armia modlitewna w Kościele. Reprezentanci diecezjan bielsko-żywieckich, którzy na różańcu powierzają Miłosiernemu Bogu sprawy osobiste, Kościoła i całego świata, spotkali się 6 października w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj, podczas Mszy św. biskup Roman Pindel zachęcał modlących się we wspólnotach Żywego Różańca do odkrywania różańcowych tajemnic światła, które papież Jan Paweł II wprowadził do tradycji tej wielowiekowej modlitwy.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa, prowadzona pod przewodnictwem ks. Piotra Krzystka, proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej w Trzebini i diecezjalnego duszpasterza wspólnot różańcowych, przez członkinie róż z pięciu parafii.

– Swoją modlitwa oplatamy sprawy Kościoła, papieża, ojczyzny i całego świata – mówił ks. Krzystek. – W naszej wielkiej rodzinie różańcowej są najmłodsi w podwórkowych kółkach modlitewnych, są szkolne koła różańcowe dzieci i młodzieży, jest róża nauczycieli i wiele wspólnot różańcowych osób dorosłych w każdej parafii. W tę modlitwę włącza się wielka rzesza adoptujących duchowo dzieci nienarodzone, modlących się za kapłanów i biskupów w "margaretkach", niedawno powstałej krucjacie obrony przed terroryzmem, której patronują błogosławieni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, a także członkowie wielu innych dzieł, które poprzez tę modlitwę omadlają istotne sprawy naszego życia. Niech ta ufna modlitwa otwiera bramy łaskawości i Miłosierdzia Bożego.

Członkowie róż w czasie modlitwy w Bielsku-Białej   Członkowie róż w czasie modlitwy w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Gościem członków róż był także ks. Janusz Talik, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji bielsko-żywieckiej. Zachęcał do włączenia się w ogólnopolską akcje "Żywy Różaniec dla Misji". – Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary jak i Żywy Różaniec ma swoje wspólne korzenie i wspólną założycielkę - sługę Bożą Paulinę Jaricot. W Roku Miłosierdzia zachęcamy, by modlić się wspólnie w intencji misji - mówił ks. Talik.

Ogólnopolska akcja Papieskich Dzieł Misyjnych jest zaproszeniem dla wszystkich róż różańcowych do powrotu do pierwotnych korzeni i wspierania modlitwą oraz ofiarą misji na całym świecie. Członkowie Róż Różańcowych mogą pomóc misjom poprzez codzienną modlitwę, pogłębianie wiedzy za pośrednictwem czasopism religijnych, wspieranie powołań kapłańskich lub systematyczną, ofiarę na rzecz misji (1zł miesięcznie).

 Jednocześnie ks. Talik zaprosił wszystkich do udziału w diecezjalnym spotkaniu misyjnym które odbędzie się 22 października o 15.00 w Aleksandrowicach.

W homilii biskup Roman Pindel zwrócił uwagę na fakt, iż: po kilku wiekach odmawiania Różańca, Jan Paweł II zauważył, że w tajemnicach, które rozważamy, brakuje czegoś bardzo ważnego. Rozważamy tajemnice, które dotyczą początków życia Jezusa, jego młodości, następnie te, które mówią o Jego męce i śmierci, później tajemnice chwalebne. Brakowało tajemnic nazwanych przez Jana Pawła II tajemnicami światła, odnoszących się do najważniejszych wydarzeń nauczania Jezusa.

Róże modliły się razem na swoim diecezjalnym spotkaniu   Róże modliły się razem na swoim diecezjalnym spotkaniu
Urszula Rogólska /Foto Gość

– Dziś, kiedy kończy się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, uświadamiamy sobie, że są to takie wydarzenia z życia publicznego Jezusa, które najbardziej odsłaniają oblicze Miłosiernego Ojca – mówił bp Pindel. – Dzisiaj, kiedy jest czwartek i odmawiamy tajemnice światła, spróbujmy się przyjrzeć tajemnicom światła po to, by zobaczyć jak Jezus odsłania nam to miłosierne oblicze Ojca.

Biskup zaprosił do zatrzymania się przy kolejnych tajemnicach: Chrztu Jezusa, objawienia się w Kanie Galilejskiej, głoszenia Królestwa Bożego i wzywaniu do nawrócenia, Przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii.

Na koniec spotkania ks. Krzystek zauważył, że wypełniony po brzegi kościół NSPJ to zaledwie niewielka część rodziny różańcowej diecezji – tworzą ją także najmłodsi jak i chorzy cierpiący w swoich domach i szpitalach. Zaznaczył, że czwartkową modlitwę każdy z nich szczególnie ofiarowuje w intencji biskupa i wszystkich spraw diecezji bielsko-żywieckiej.

Na kolejne, najbliższe diecezjalne spotkanie członków róż, zapraszają ojcowie franciszkanie z Rychwałdu – 13 października róże będą pielgrzymować do tutejszego sanktuarium na ostatnie w tym roku czuwanie fatimskie.