Nie wahaj się! Chodź z nami na Jasną Górę!

Urszula Rogólska

publikacja 05.08.2016 09:03

Nie ma się co dłużej zastanawiać - załóż najwygodniejsze buty i ruszaj z nami do najlepszej Matki! Już w sobotę z Hałcnowa wyrusza Jubileuszowa 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.

Ekipa obsługi 25. pielgrzymki bielsko-żywieckiej Ekipa obsługi 25. pielgrzymki bielsko-żywieckiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

To już ostatnie godziny, by podjąć tę niełatwą, ale na pewno wartą ryzyka decyzję! W sobotę 6 sierpnia, po Mszy św. sprawowanej o 8.00 pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP - sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie w drogę wyrusza jubileuszowa 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę!

By uczestniczyć w pielgrzymce, można się zapisać jeszcze w dniu startu, w Hałcnowie. Należy przygotować 60 zł opłaty (dzieci do 12 lat - bezpłatnie). Pielgrzymi rozpoczną pakowanie bagaży od godz. 6.00. Na trasę wyruszą zaraz po Mszy św. Wędrowanie będzie dziękczynieniem za ŚDM, 1050. rocznicę chrztu Polski i Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Tuż u celu, w czwartek 11 sierpnia w Częstochowie, grupa bielsko-żywiecka połączy się z grupami także świętującymi swoje jubileusze - z Andrychowa (idą po raz 30.!), z Cieszyna (po raz 25.), z Czechowic (15.) i Oświęcimia (pielgrzymują po raz 33.). Powitanie pielgrzymów na Wałach Jasnogórskich - o godzinie 12.00. Uroczysta Msza św. - o 14.00.

Na dwa dni przed startem, w sali parafii Opatrzności Bożej w Białej, księża i obsługa pielgrzymki diecezjalnej spotkali się z głównym przewodnikiem pielgrzymki ks. Józefem Walusiakiem, by omówić ostatnie ustalenia dotyczące przebiegu tegorocznego pielgrzymowania.

Sztab pielgrzymki bielsko-żywieckiej na spotkaniu w Białej   Sztab pielgrzymki bielsko-żywieckiej na spotkaniu w Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Będzie więcej darów nieba

- Zapraszamy wszystkich - bez względu na wiek - mówi ks. Józef Walusiak - Jeszcze niedawno wielu się wahało, czy jechać na ŚDM do Krakowa, ale podjęli ryzyko i są zachwyceni. Pewnie i teraz wielu ma takie obawy - boją się trudności, upałów. Zachęcam gorąco - chodźcie z nami. Jubileuszowa pielgrzymka ma w sobie więcej darów nieba, więcej darów łaski. Dobrze wie o tym każdy, kto obchodzi 25. urodziny; małżonkowie, kapłani, którzy świętują srebrne jubileusze. Kiedy w tym czasie dasz z siebie więcej - więcej dostaniesz. My dajemy nasze wędrowanie do Matki.

Prawdopodobnie w tym roku wyruszy mniej pielgrzymów - około 600-800 osób. - Do Łagiewnik, do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w majowej pielgrzymce Jubileuszowego Roku Miłosierdzia poszła rekordowa liczba 2 tys. pątników. To wielka radość, bo w końcu zachęcamy wszystkich co roku: "Przez Maryję do Jezusa". Wielu młodych uczestniczyło też w ŚDM w Krakowie. Tym tłumaczymy spadek liczby uczestników pielgrzymki na Jasną Górę, ale ufamy, że jeszcze wielu się zdecyduje na wymarsz jutro, wielu będzie chciało doświadczyć, jak Matka Boża prowadzi do swojego Syna - mówi ks. Walusiak.

Z prawej - Katarzyna Balicka z biura obsługi pielgrzymki   Z prawej - Katarzyna Balicka z biura obsługi pielgrzymki
Urszula Rogólska /Foto Gość
Znów idziemy razem

Hasłem wędrowania będą słowa: "Miłosierdzie źródłem nadziei". W Hałcnowie zaplanowano start wszystkich dziewięciu tradycyjnych grup bielsko-żywieckich. Wśród pielgrzymów nie zabraknie - jak co roku - grupy młodzieży z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży "Nadzieja" w bielskich Komorowicach, a także pielgrzymujących od kilku lat pątników z Węgier, których poprowadzą księża salwatorianie. W tym roku pójdzie około trzydziestki pielgrzymów węgierskich.

Zapewne miłą niespodzianką dla wszystkich będzie zapowiedziany udział w pielgrzymce ks. prałata Franciszka Płonki. Ksiądz prałat, senior pątników-kapłanów, któremu stan zdrowia nie pozwolił w zeszłorocznym wędrowaniu, pójdzie z grupą drugą - św. Maksymiliana.

Gościem pielgrzymów będzie ks. prałat Marian Janus - koordynator ruchu pielgrzymkowego w Polsce z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, który będzie przewodniczył Mszy św. w piątym dniu wędrówki - w środę 10 sierpnia o godz. 7.30 w Koziegłówkach.

Podczas pielgrzymki wszystkim będzie służyć ok. 150 wolontariuszy, którzy zadbają o oprawę muzyczną, zakwaterowanie, sprawy techniczne i bezpieczeństwo pielgrzymów. Będą pełnić funkcje: porządkowych, kwatermistrzów, bagażowych, muzycznych, technicznych, służby medycznej,

Ks. Marcin Pomper i Józef Stopka - będa czuwać nad grupą VI   Ks. Marcin Pomper i Józef Stopka - będa czuwać nad grupą VI
Urszula Rogólska /Foto Gość
Każdego dnia pielgrzymi będą mieli zapewnioną wodę. Nie zmarnują się butelkowe nakrętki! Będą zbierane przez maltańczyków i obsługę pielgrzymki na rzecz rehabilitacji Leny Cholewy - potrzebującej rehabilitacji dziewczynki ze Stryszawy, której pomagają maltańczycy z oddziału Maltańskiej Służby Medycznej w Bielsku-Białej.

- Podkreślamy, że pielgrzymka ma charakter dziękczynno-pokutny - dodaje ks. Walusiak. - Przez lata wielu przyzwyczaiło się do księdza przewodnika, do specyfiki swojej grupy, a szczególnie do gospodarzy, u których nocują co roku. Czasem jednak trzeba przyjąć zmiany, mieć na względzie dobro całej grupy. O taką wyrozumiałość też prosimy.