Trudna szkoła w Kamienicy

Urszula Rogólska

publikacja 07.06.2016 00:59

- Chcę to dziś mocno podkreślić: przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem. To jest nasza moralna powinność. Tu nikt nikomu łaski nie robi... - mówił biskup Piotr Greger mieszkańcom Kamienicy.

Straąacy wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła w Kamienicy Straąacy wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła w Kamienicy
Urszula Rogólska /Foto Gość

W słoneczne poniedziałkowe popołudnie 6 czerwca, tuż przed godziną 17.00, przy kościele św. Małgorzaty gromadziło się coraz więcej mieszkańców miejscowej parafii. Modlili się z ks. Władysławem Zązlem z Kamesznicy, który w niedzielę, w czasie homilii, przygotowywał ich duchowo na przyjęcie obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Apostołów Miłosierdzia.

Razem z parafianami, ich duszpasterzami: ks. proboszczem Władysławem Droździkiem, ks. Tomaszem Wojtyłą i ks. Przemysławem Kramarzem oraz księżmi z całego dekanatu starobielskiego, modlił się biskup Piotr Greger, który przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. na powitanie łagiewnickich Gości.

Ks. Władysąłw Zązel (z lewej) i ks. proboszcz Władysław Droździk podczas modlitwy przed przyjazdem Znaków Miłosierdzia   Ks. Władysąłw Zązel (z lewej) i ks. proboszcz Władysław Droździk podczas modlitwy przed przyjazdem Znaków Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
Do Kamienicy peregrynujące Znaki Miłosierdzia przyjechały z sąsiedniej parafii w Aleksandrowicach. Najpierw relikwie uczcił ksiądz proboszcz, na następnie podał je biskupowi Gregerowi oraz przedstawicielom parafian, którzy ponieśli je w procesji do kościoła. Tuż za nimi szli strażacy z obrazem Jezusa Miłosiernego.

Tylko jeden warunek

- To jest czas łaski i tylko od nas zależy, na ile z niego skorzystamy. Święta Faustyna w "Dzienniczku" pisze: Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Jezu, Ty jesteś dla nas najważniejszy - modlił się ksiądz proboszcz, podczas powitania obrazu w kościele. - Niebo i ziemia przeminą, ale słowa Twoje nie przeminą. Ty jesteś nadzieją naszą na wieczność, bo jesteś Zmartwychwstaniem i Życiem; Ty jesteś Drogą, i Życiem, Ty wskazujesz nam drogę, która prowadzi do życia wiecznego i przypominasz, że Bóg jest miłością. Cieszy się z powrotu każdego syna marnotrawnego, a brama Bożego miłosierdzia jest zawsze otwarta dla pokutującego grzesznika.

Bp Piotr Greger i ministranci w oczekiwaniu na Gości z Łagiewnik   Bp Piotr Greger i ministranci w oczekiwaniu na Gości z Łagiewnik
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ks. Droździk kontynuował: - Nauka o Bożym Miłosierdziu jest przypomnieniem tej prawdy, że Bóg jest miłością i to miłością przebaczającą; że Bóg kocha nas, kocha grzeszników, którzy pobłądzili na drogach swojego życia. Zawsze mamy możliwość powrotu do Boga, abyśmy tylko nie zatrzaskiwali za sobą drzwi i nie palili mostów. Jest tylko jeden warunek stawiany każdemu z nas - nasz żal za grzechy, nasze nawrócenie, przebaczenie bliźnim i zaufanie Bogu.

Cena

W homilii bp Greger zaprosił do rozważania przeczytanej ewangelicznej przypowieści o niewdzięcznym i nielitościwym dłużniku. Kiedy poprosił króla o darowanie mu długu - niewyobrażalnego i niemożliwego do spłacenia - doświadczył miłosierdzia.

- Rozmiary długu zaciągniętego przez sługę, są obrazem naszego długu, jaki zaciągnęliśmy wobec Pana Boga - mówił bp Greger. - nie jesteśmy Bogu dłużni ani odrobinę mniej niż sługa z ewangelicznej przypowieści. Ale łatwiej nam to zrozumieć, gdy odwołamy się do życia Jezusa, które było formą największego i definitywnego przebaczenia. Trzeba nam zapytać: czy życie Chrystusa, Jego zbawcze cierpienie za każdego z nas, męka, śmierć - czy to są wydarzenia, które w ogóle można wycenić?

Jak mówił biskup: - To jest bezcenna godzina. Kiedy Jezus świadomie oddawał swoje życie, kiedy zgodził się na to, by był zabijany na drzewie krzyża, modlił się za swoich prześladowców ukazując bezgraniczność Bożego przebaczenia. Boże przebacz im, bo nie wiedzą co czynią. To jest miara Bożego Miłosierdzia, które nie jest niczym i nikim ograniczone. Miłosierdzia, które przekracza wszelkie granice; miłosierdzia, które burzy wszelkie budowane przez człowieka mury nienawiści.

Parafianie z relikwiarzami Apostołów Miłosierdzia   Parafianie z relikwiarzami Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
Król darował słudze dług. Ale kiedy o litość poprosił go jego dłużnik, który miał dług możliwy do spłacenia, ten bez skrupułów wtrącił go do więzienia.

Nie dotarło do jego serca

- Problem polegał na tym, że sługa potraktował miłosierdzie powierzchownie. Ono nie dotarło do jego serca, nie stało się jego własnym modelem postępowania - mówił biskup. - Bo sam o miłosierdzie prosił, bo go potrzebował i je otrzymał, ale na okazane miłosierdzie wobec drugiego człowieka już nie miał najmniejszej ochoty. Ta przypowieść jest doskonałym pouczeniem i ewangeliczną szkołą przebaczenia.

Jak tłumaczył bp Greger: - Jezus wzywa nas do głębszej refleksji nad odpowiedzialnością za okazanie miłosierdzia. Pan Jezus dopuszcza nawet taką sytuację, w której okazane przebaczenie można cofnąć. A dzieje się tak wówczas, gdy ono zostaje nadużyte. Jezusowi chodzi o to byśmy potrafili zbudować braterstwo, żyjące atmosferą domu Ojca niebieskiego. A tam zawsze, bez względu na to, co się dzieje, obowiązuje prawo całkowitego przebaczenia.

Najmłodsi z ciekawością wpatrywali się w obraz Jezusa Miłosiernego   Najmłodsi z ciekawością wpatrywali się w obraz Jezusa Miłosiernego
Urszula Rogólska /Foto Gość
Odwołując się już bezpośrednio do przeżywanej doby ze Znakami Miłosierdzia, bp Greger mówił mieszkańcom Kamienicy: - To jest szczególny czas - nie tylko modlitwy, przeżywania spotkania z Miłosiernym, ale niech to będzie dla nas czas solidnej, trudnej - nie ma co ukrywać - trudnej, ale możliwej i koniecznej  sztuki przebaczenia.

W planie peregrynacji w Kamienicy jeszcze we wtorek 7 czerwca:

  • 7.00 - modlitewne czuwanie Róż Żywego różańca i zespołu charytatywnego,
  • 8.00 - Msza św. z modlitwą o duchową odnowę parafii,
  • 8.30 - Nabożeństwo wynagradzające,
  • 9.00 - Akcja Katolicka i Rycerstwo św. Michała Archanioła,
  • 10.00 - Msza św. dla chorych/adoracja,
  • 11.00 - mieszkańcy Kamienicy,
  • 12.00 - mieszkańcy Osiedla Beskidzkiego,
  • 13.00 - dzieci,
  • 14.00 - Apostolstwo Dobrej Śmierci,
  • 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia,
  • 15.45 - Msza św. na zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii z zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu,
  • 16.30 Pożegnanie.

Z Kamienicy Znaki pojadą do parafii św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł