Szansa na spotkanie dla Troclika

Urszula Rogólska

publikacja 03.06.2016 14:28

Odnowiona kaplica Bożego Miłosierdzia jest jednym z darów mieszkańców parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka po peregrynacji Znaków Miłosierdzia, które odwiedziły Troclik w czwartek 2 czerwca.

Delegacja młodzieży przyjmuje relikwie św. Jana Pawła II z rąk ks. Jerzego Fryczowskiego Delegacja młodzieży przyjmuje relikwie św. Jana Pawła II z rąk ks. Jerzego Fryczowskiego
Urszula Rogólska /Foto Gość

Strugi deszczu i chłód nie zniechęciły mieszkańców parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na Trocliku - bielskim osiedlu Karpackim - którzy czekali na peregrynujący obraz Jezusa Miłosiernego oraz towarzyszące mu relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Razem z nimi, ich proboszczem ks. Jerzym Fryczowskim, a także duszpasterzami dekanatu starobielskiego, czekał biskup Piotr Greger, który przewodniczył Mszy św. na powitanie Znaków Miłosierdzia i udzielił sakramentu bierzmowania 58 parafianom: młodzieży i dorosłym.

Na zakończenie liturgii biskup poświęcił także kaplicę Bożego Miłosierdzia, przygotowaną w nowej aranżacji, gdzie obrazowi Jezusa Miłosiernemu towarzyszą figury św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

Reprezentacja rodzin zaraz otrzyma relikwie św. Faustyny   Reprezentacja rodzin zaraz otrzyma relikwie św. Faustyny
Urszula Rogólska /Foto Gość
Samochód-kaplica, za kierownicą którego siedzi kustosz Znaków ks. Roman Kanafek, podjechał przed kościół na Trocliku tuż przed 17.00. Obraz przyjechał z parafii św Franciszka z Asyżu w Wapienicy.
Najpierw relikwie Apostołów Miłosierdzia uczcił ks. Fryczowski, a następnie podał je biskupowi i delegacjom: kandydatów do bierzmowania i rodzin parafii.

Konstytucja z Góry Błogosławieństw

Witając łagiewnickich Gości, ksiądz proboszcz mówił: - Jezu miłosierny, który objawiasz Boga Ojca, bogatego w miłosierdzie, wraz z piewcami tego fundamentalnego atrybutu Boga – św. Janem Pawłem i św. Siostrą Faustyną, w znakach obrazu i relikwii - witaj! Witaj wśród nas, witaj w tej świątyni poświęconej Tobie - jedynemu Odkupicielowi Człowieka. Od ponad 15 lat w znaku tego obrazu jesteś obecny wśród nas, w naszej wspólnocie, gdzie Cię czcimy. Dzisiaj jednak czynimy to w sposób wyjątkowy, solenny – bardzo uroczysty.

Mężczyźni wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła   Mężczyźni wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak zaznaczył ksiądz proboszcz w modlitwie powitania: - Twoja Ewangelia oparta na Starym Testamencie jednak głosi całkiem nową moralność Nowego Przymierza, opartą na przykazaniu miłości, na zachęcie do czynienia miłosierdzia. "Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest wasz Ojciec w niebie" - głosiłeś w konstytucji Królestwa Bożego z Góry Błogosławieństw.

Ks. Fryczowski przywołał słowa francuskiego pisarz. Francois Mauriac'a, że "nie ma nic bardziej obrzydliwego jak sprawiedliwość bez miłosierdzia": -  Bo sprawiedliwość bez miłosierdzia, to czysty legalizm. Nie możemy pozostać na płytkiej mieliźnie moralności. Dlatego na nowo w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia przychodzimy do Ciebie, który najpełniej wypowiedziałeś słowem i czynem na ziemi miłosierdzie - zaznaczył ksiądz proboszcz.

58 parafian przyjęło sakrament bierzmowania   58 parafian przyjęło sakrament bierzmowania
Urszula Rogólska /Foto Gość
Spojrzenie i słowo Jezusa

Biskup Piotr Greger swoją homilię poświęcił przeczytanemu fragmentowi Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem. Kiedy Zacheusz, zauważony przez Jezusa schodzi z sykomory i zaprasza Go do swojego domu, nie rozmawia z Nim o sprawach drugorzędnych, ale mówi o tym, co się dzieje w jego życiu. - On mówi odważnie o tym, do czego jego serce jest przywiązane, o tym, z czym na co dzień nie potrafi poradzić.

Jak mówił biskup: - Owocem takiego spotkania z Jezusem, jest najpiękniejsza modlitwa życia. Ona jest bardzo konkretna. Zacheusz nigdy się tak szczerze, wielkodusznie i hojnie nie modlił. Zacheusza przemieniło spojrzenie i słowo Jezusa. Jeszcze wcześniej przecież wchodził do swojego domu przytłoczony grzechem i poraniony przez szemrzący tłum, a teraz mamy do czynienia z nowym człowiekiem. On nie przestaje być celnikiem, nie zmienia adresu zamieszkania, ale inaczej widzi, lepiej słyszy, mocniej zauważa, ma inne pragnienia. Ale przede wszystkimi doświadcza wewnętrznej wolności.

Przy ołtarzu bp Piotr Greger i ks. Jerzy Fryczowski   Przy ołtarzu bp Piotr Greger i ks. Jerzy Fryczowski
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ksiądz biskup mówił parafianom z osiedla Karpackiego, że Jezus w znaku swojego obrazu w taki sam sposób przychodzi do nich - dosłownie. - Jezus przechodzi aby dać szansę spotkania. Ta szczególna doba, którą będziemy przeżywać, to doskonała lekcja doświadczenia miłości przepełnionej miłosierdziem. Jeśli otworzysz się na łaskę spotkania, to możesz doświadczyć tego samego, co spotkało Zacheusza, możesz stać się tak samo miłosierny, hojny i gotowy do autentycznego dawania.

Z Troclika Znaki Miłosierdzia pojadą do parafii św. Stanisława w Starym Bielsku, stamtąd - na czuwanie do sióstr redemptorystek, a w niedzielę - do parafii św. Maksymiliana w Aleksandrowicach.