Wyśpiewali "Dzienniczek" dla hospicjum

Urszula Rogólska

publikacja 11.05.2016 11:05

Swoim pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu zdobyli serca bielszczan! Gośćmi świętującego 25-lecie święceń kapłańskich ks. Tomasza Chudego SDS, był zespół "Lumen" z Poznania i chór "Cantica" z Bystrej Krakowskiej. Razem zagrali dla Hospicjum św. Kamila.

 Aleksandra Małkowicz-Figaj, Joanna Konieczna i Marek Bałata podczas pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu w Bielsku-Białej Aleksandra Małkowicz-Figaj, Joanna Konieczna i Marek Bałata podczas pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu w Bielsku-Białej
Zdjęcia: Urszula Rogólska /Foto Gość

U początków swojego kapłaństwa, salwatorianin ks. Tomasz Chudy, był kapelanem domowego Hospicjum św. Kamila, mającego swoją siedzibę w salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej.  W tym roku świętuje 25-lecie swoich święceń kapłańskich. Srebrny jubileusz stał się okazją do dziękowania Panu Bogu i ludziom za jego posługę, ale i... pomocy w działalności hospicjum.

Na rzecz hospicjum wystąpili specjalni goście księdza jubilata: artyści poznańskiego zespołu muzyki sakralnej "Lumen" oraz chór "Cantica" z Bystrej Krakowskiej.

Do Bielska-Białej przyjechała trójka wokalistów zespołu "Lumen": Aleksandra Małkowicz-Figaj, Joanna Konieczna oraz znany wokalista jazzowy Marek Bałata. Śpiewacy chóru "Cantica" - w nieco zmienionym składzie - śpiewali 25 lat temu podczas prymicyjnej Mszy św. ks. Chudego. Nie zabrakło ich także w czasie Eucharystii sprawowanej przez niego 25 lat później.

Zaprezentowane oratorium, to muzyczna kompozycja Zbigniewa Małkowicza (także obecnego na koncercie) do fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Teksty wybrała i opracowała dokonała s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Prapremiera dzieła odbyła się 22 lutego 2004 r. we Wrocławiu.

Wśród słuchaczy, którzy nagrodzili artystów naprawdę gorąca owacją i którzy - zachęceni przez Marka Bałatę - towarzyszyli im swoim śpiewem w kilku utworach, byli także wolontariusze Hospicjum św. Kamila z jego inicjatorką i szefową, lek. med. Anną Byrczek. Ze wzruszeniem dziękowali za poruszenie serc słowami i muzyką.

Po koncercie wolontariusze kwestowali w drzwiach kościoła. Do hojnego otwierania serc i portfeli, a tym samym zasilenia konta prowadzonego przez nich dzieła miłosierdzia, zachęcał wszystkich ksiądz jubilat.

Domowe Hospicjum św. Kamila powstało jako nieformalna grupa w 1992 r. Od 2009 jest stowarzyszeniem. Od 1 marca 1992 r. wolontariusze medyczni i niemedyczni obejmują domową opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej mieszkających na terenie miasta Bielska-Białej i okolic.