Gdzie śpiewają Grojcowianie?

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 22.11.2015 19:56

Parafianie w Wieprzu mają swój ołtarz Miłosierdzia. Obok ambonki w otoczeniu wizerunków świętych Faustyny i Jana Pawła II znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego - prawie identyczny z tym, który w ramach peregrynacji wędruje po parafiach diecezji bielsko-żywieckiej.

Gdzie śpiewają Grojcowianie? Górale wnieśli relikwie do świątyni. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Przywieziony do podżywieckiego Wieprza wizerunek umieszczono po przeciwnej stronie, przy wejściu do kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na schodach ołtarza bocznego z Jej ikoną stanęła społeczność zespołów „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie”, które wraz z kapelą góralską uświetniły Mszę św., inaugurującą dobę modlitewnego czuwania.

Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel. Koncelebrowali księża z dekanatu radziechowskiego. Przyjechało ich tylu, że do prezbiterium trzeba było wstawić dodatkowe krzesła.

Gdzie śpiewają Grojcowianie?   Zespoły "Grojcowianie" i "Mali Grojcowianie" połączyły siły. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość W nawie kościoła tłok nie był mniejszy, niż przy ołtarzu. Tak licznej obecności wiernych, jak w Wieprzu, trudno byłoby znaleźć we wcześniejszych miejscach peregrynacji.

Tuż obok prezbiterium stanęły poczty sztandarowe. Były dziesiątki wiernych w strojach góralskich. Ramię w ramię z nimi liczny zastęp strażaków, którzy - podobnie jak na całej Żywiecczyźnie - eskortują samochód-kaplicę, wnoszą obraz do kościoła, a później pełnią przy nim symboliczną wartę.

Znaki Miłosierdzia przywitał ks. proboszcz Jerzy Matura. Wraz z nim liturgię przygotowali księża wikariusze: Ireneusz Kurkowski i Jan Gałysa. Wiernych do owocnego przeżycia uroczystości nawiedzenia przygotował rekolekcjonista, ks. Tadeusz Dzidek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Gdzie śpiewają Grojcowianie?   Na Znaki Miłosierdzia czeka każda parafia. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Historia wieprzańskiej parafii jest stosunkowo krótka. Po II wojnie światowej rozpoczęto starania o zgodę na budowę parafii w miejscowości, która wcześniej należała do parafii w Radziechowach.

Zezwolenie uzyskano w 1950 roku. Osiem lat później powstał tutaj rektorat z na stałe mieszkającym i posługującym kapłanem.

W 1960 roku zezwolenie na budowę wstrzymano. Mimo tego, kontynuowano prace przy wykańczaniu i ozdabianiu wnętrza świątyni.

W 1964 roku abp Karol Wojtyła konsekrował ołtarz i poświęcił tabernakulum. Trzy lata później poświęcił dzwony. Wreszcie, w roku 1970, erygował w Wieprzu samodzielną parafię.

Z tego także powodu obecność relikwii św. Jana Pawła II w wieprzańskiej wspólnocie była okazją do wspomnień, przeplatanych wdzięcznością dla kard. Karola Wojtyły za rolę, jaką odegrał w powstaniu kościoła i parafii w Wieprzu.

W Wieprzu swoją siedzibę ma stowarzyszenie "Gojcowianie". Tutaj także odbywają się próby zespołu "Grojcowianie", który niedawno obchodził 20-lecie działalności artystycznej. Grupą kieruje Jadwiga Jurasz. Młodzi artyści koncertowali już w całej Polsce, a także za granicą, między innymi w Turcji, Austrii, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Liwie, Słowacji i Węgrzech oraz we Włoszech.