Ruszają medyczne spotkania czwartkowe

Alina Świeży-Sobel

publikacja 17.11.2015 17:51

Już w najbliższy czwartek 19 listopada na 19.00 diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Łukasz Jończy zaprasza wszystkich pracowników służby zdrowia.

Każde spotkanie bedzie okazją do wspólnej modlitwy, wysłuchania wykładu i do dyskusji Każde spotkanie bedzie okazją do wspólnej modlitwy, wysłuchania wykładu i do dyskusji
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Po Mszy św. sprawowanej o 19.00 w kaplicy kurii (w Bielsku-Białej przy ulicy Żeromskiego 5) swoimi przemyśleniami na temat "Chrześcijańska tożsamość lekarza" podzieli się ks. dr Lucjan Szczepaniak, sercanin, teolog i lekarz, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, organizator cyklu sesji naukowych "Etyka w medycynie", redaktor „Bioetycznych Zeszytów Pediatrii”.

To będzie pierwsze z cyklu Czwartkowych Spotkań Medycznych, choć ich inauguracja właściwie odbyła się już w październiku, we wspomnienie św. Łukasza, patrona medyków. Wtedy koncelebrowanej przez kapelanów szpitalnych Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a wykład na temat etyki lekarza wygłosił ks. dr hab. Antoni Bartoszek (UŚ) - teolog-moralista i bioetyk, kapelan w ośrodku dla niepełnosprawnych.

- To było święto pracowników służby zdrowia, zarazem pierwsze w tym roku spotkanie formacyjne, które chcemy kontynuować w kolejnych miesiącach, zawsze w trzeci czwartek miesiąca o 19.00 w gmachu kurii - mówi ks. Łukasz Jończy, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Jak dodaje, celem i istotą tych spotkań będzie integracja środowiska katolickich lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników służby zdrowia, podejmowana w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

- To ważne zadanie, które zostawił kiedyś dr Wandzie Półtawskiej, wciąż nie zostało zrealizowane. Papież wskazywał, że katolicy w placówkach służby zdrowia mają być tym promieniującym światłem Ewangelii na całe środowisko. Na nas liczy nie ksiądz, nie biskup, ale sam Chrystus! - zaznaczał ks. Jończy, z radością witając licznie przybyłych na październikowe spotkanie duszpasterstwa.

- Na spotkania duszpasterstwa zapraszamy każdego pracownika służby zdrowia - podkreśla ks. Łukasz Jończy   - Na spotkania duszpasterstwa zapraszamy każdego pracownika służby zdrowia - podkreśla ks. Łukasz Jończy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Jezus przekonuje, że wielkość człowieka polega na gotowości poniesienia ofiary dla innych - mówił bp Greger, zachęcając zgromadzonych w kaplicy pracowników służby zdrowia do refleksji i modlitwy o kształtowanie w sobie postawy służby wobec drugiego człowieka.

O sensie i etycznych wymiarach pracy lekarza mówił ks. dr hab. Antoni Bartoszek (UŚ) w wykładzie: "Miejsce Hipokratesa i Samarytanina we współczesnej medycynie". Ks. dr Bartoszek mówił o znaczeniu formacji sumienia pracowników służby zdrowia. - Obydwaj wzywają do pogłębienia wrażliwości sumienia. To ważniejsze niż przepisy prawa. Życzę takiego słuchu absolutnego na drugiego człowieka, dzięki któremu medycyna staje się sztuką, a my otwieramy się na Ducha Świętego - zaznaczał.

*****

Ks. dr hab. nauk teologicznych Lucjan Szczepaniak, sercanin.

Sprawuje posługę kapelana w szpitalu dziecięcym, a jego pasją jest harcerstwo. Jest instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza, 1993-1994 - komendant Szczepu im. św. Michała Archanioła we Florynce, 1995 - współorganizator i pierwszy komendant Kręgu Instruktorów im. Jana Pawła II "Wagabunda", 1995-2012 - komendant Szczepu Nieprzetartego Szlaku "Szerokie Pole".

Podejmował działalność rehabilitacyjną i wychowawczą z dziećmi chorymi na raka i białaczkę (inicjator "Wyspy szczęśliwej" w Stadnikach, współtwórca programu "Król Olch" i "Szarotka"), 1996-2000 - kapelan Hufca ZHP Kraków-Podgórze, od 1998 - asystent kościelny środowiskowego Oddziału Akcji Katolickiej w USD w Krakowie oraz kapelan Krakowskiej Chorągwi ZHP (do 2012).

Od 2003 r. jest wykładowcą medycyny pastoralnej w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów, w latach 2009-2013 był wykładowcą bioetyki w UP JP II w Krakowie.

Organizuje i prowadzi wolontariat w celu pomocy chorym dzieciom.