Ustrońskie iskierki zapaliły Iskrę Miłosierdzia

Urszula Rogólska

publikacja 10.10.2015 01:56

Kiedy procesja ze Znakami Miłosierdzia wchodziła do kościoła św. Klemensa w Ustroniu, wewnątrz panowały ciemności. Nagle rozbłysło światło, które padło na obraz Jezusa, a dzieci wniosły światełka. Od tego światła bp Roman Pindel zapalił Iskrę Miłosierdzia.

Najmłodsi ustroniacy przynieśli światło, od którego bp Roman Pindel zapalił Iskrę Miłosierdzia Najmłodsi ustroniacy przynieśli światło, od którego bp Roman Pindel zapalił Iskrę Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po południu w piątek 9 października, mimo chłodu, mieszkańcy parafii z chórem "Ave" wytrwale czuwali przed kościołem i w jego wnętrzu, czekając z biskupem Romanem Pindlem na Znaki Miłosierdzia. Tuż przed 17.00 przyjechały one samochodem-kaplicą z Zawodzia. Razem z parafianami byli ich duszpasterze z ks. proboszczem Antonim Sapotą oraz księża dekanatu wiślańskiego.

Wygaszone światła i poruszający śpiew kanonu "Misericordias Domini" towarzyszyły wprowadzeniu Znaków Miłosierdzia do kościoła. Kiedy strażacy wnieśli do środka obraz, padł na niego blask punktowego światła, a wszyscy rozpoczęli pieśń "Zwycięzca śmierci". Po przywitaniu obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II do ogarniętego jeszcze mrokiem kościoła weszły ustrońskie dzieci ze światełkami świec. Od jednej biskup Roman Pindel rozpalił Iskrę Miłosierdzia, która zapłonęła przy obrazie.

Ks. proboszcz Antoni Sapota jako pierwszy uczcicił relikwie Apostołów Miłosierdzia   Ks. proboszcz Antoni Sapota jako pierwszy uczcicił relikwie Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
Od dawna jesteśmy z Nim

Jak mówi ksiądz proboszcz, Znaki Miłosierdzia przybyły do parafii, która przygotowywała się na ich przybycie od bardzo dawna.

- Kult Bożego Miłosierdzia w naszej parafii przybiera wiele wymiarów, których wyrazem są też zewnętrzne elementy widoczne w kościele - tłumaczy ks. Sapota. - Mamy boczny ołtarz Miłosierdzia Bożego z obrazem Jezusa Miłosiernego, przy którym znajdują się figury św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. W trzecie piątki miesiąca odprawiamy przy tym ołtarzu nabożeństwa ku czci Bożego Miłosierdzia, a w każdy piątek o 9.00 - Koronkę.

Ksiądz proboszcz podkreśla: "Wielkim znakiem Miłosierdzia jest fakt, że udało się nam przygotować kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, która została tak zaprojektowana, by jej elementy zwracały uwagę na Boże Miłosierdzie. Na podłodze - mozaika wyobrażająca passiflorę, na głównej ścianie - monstrancja na tle krzyża i krajobrazu z Golgoty. Na suficie - alegoria Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a w oknach dwa witraże - na jednym ukazano Dobrego Pasterza, który ratuje owcę, na drugim - powrót Syn Marnotrawnego. W tej kaplicy mamy trzy konfesjonały. Codziennie, niemal o każdej porze, można skorzystać z sakramentu pokuty.

Naucz nas kochać

Witając szczególnych łagiewnickich gości, ksiądz proboszcz wspomniał o wieloletnim kulcie Bożego Miłosierdzia w parafii oraz o rekolekcjach, które przed peregrynacją głosił tu ks. Mateusz Kierczak.

- Panie Jezu, św. Jan Paweł II, mówiąc o miłosierdziu, powiedział, że to szczególny wymiar miłości. Patrząc na Ciebie, chcemy prosić, abyś nas uczył tej najwłaściwszej miłości. Chcemy kochać, choć nie zawsze do końca wiemy, co to znaczy, Nie zawsze do końca chcemy, aby ta miłość była właściwą miłością. Nie zawsze do końca chcemy przyjąć tę miłość, bo nie zawsze jest to wygodne. Witając Ciebie w murach naszej świątyni, prosimy Cię, żebyś zagościł w naszych sercach, spojrzał na każdego z naszych parafian - tych, którzy tu są, jak i na tych, których tu nie ma; na tych, którzy odwiedzają nasza świątynię w kaplicy i adorują Ciebie w Najświętszym Sakramencie, tam korzystają z konfesjonału. Panie Jezu, wzmocnij naszą wiarę, wzmocnij naszą nadzieję, wzmocnij naszą miłość.

Parafianie z Ustronia-Centrum wnieśli relikwie Apostołów Miłosierdzia do kościoła   Parafianie z Ustronia-Centrum wnieśli relikwie Apostołów Miłosierdzia do kościoła
Urszula Rogólska /Foto Gość
Podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania 35 młodym z parafii św. Klemensa i Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie.

Kochać jak On

W homilii bp Roman Pindel mówił o Bogu Ojcu - który ma cechy ludzkie, ale jest przede wszystkim miłosierny, łaskawy i cierpliwy. Przytoczył historię życia rodziny, w której rodzice wzorowo wychowywali dwóch synów. Jeden tuż przed maturą ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Drugi, starszy, został księdzem. Już po śmierci młodszego syna rodzice zdecydowali się na adopcję dziewczynki. Ludzie w różny sposób interpretowali ich decyzję - że była pocieszeniem po stracie pierwszego syna. A ich decyzja była przede wszystkim wielką potrzebą kochania i okazywania miłości.

Bp Roman Pindel zapala Iskrę Miłosierdzia przy obrazie Jezusa Miłosiernego   Bp Roman Pindel zapala Iskrę Miłosierdzia przy obrazie Jezusa Miłosiernego
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wkrótce spotkało ich kolejne cierpienie - syn-ksiądz zginął w górach. Ludzie patrzyli na następne krzyże w ich życiu - poważne kłopoty wychowawcze z adoptowaną córką. Dziewczyna jako nastolatka uciekła z domu. Kiedy wróciła po kilku latach - wyniszczona przez alkohol i narkotyki - rodzice przyjęli ją z powrotem. Ludzie patrzyli z podziwem na rodziców, którzy choć sami potrzebowali wsparcia, potrafili na nowo okazać miłość dziewczynie.

Ksiądz biskup zaprosił wszystkich, by podczas doby przy Znakach Miłosierdzia odkryli swoje spotkanie z cierpliwym, łaskawym i miłosiernym Bogiem; by poszukali, ile jest w każdym z nas cech miłosiernego Ojca.

- W czasie tej Eucharystii, jak i czuwania będziemy pewnie też prosić, by bliski nam Ojciec okazał miłosierdzie i przyszedł z pomocą tym, za których się modlimy. Będziemy prosić, żebyśmy potrafili kochać jak On - przygarnąć i przebaczyć...

Na zakończenie uroczystości ksiądz biskup poświęcił krzyże, które bierzmowani odebrali z rąk wikarego i swojego katechety ks. Mirosława Szewieczka. Także po Eucharystii każdy mógł uczcić relikwie Apostołów Miłosierdzia.

Relacje ze wszystkich miejsc odwiedzanych przez Znaki Miłosierdzia - w naszym specjalnym serwisie: Peregrynacja Miłosierdzia.

W programie peregrynacji w parafii św. Klemensa jeszcze:

10 października w sobotę:

  • 6.00 – Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego Adoracja w ciszy
  • 7.00 – Msza św. Adoracja w ciszy
  • 8.30 – Msza św. Adoracja w ciszy
  • 10.00 – Msza św. dla chorych
  • 11.00 – Adoracja Apostolatu Maryjnego i Przyjaciół Radia Maryja
  • 12.00 – Adoracja Róż Różańcowych i Świeckiej Rodziny Franciszkańskiej
  • 13.00 – Adoracja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Apostolstwo Dobrej Śmierci
  • 14.00 – Ślub 15.00 – Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego
  • 15.30 – Msza św. na zakończenie peregrynacji z aktem zawierzenia oraz poświęceniem wszystkich pamiątek związanych z peregrynacją.
  • 16.45 – Wyprowadzenie obrazu i relikwii.
  • Po Mszy św. każdy mógł ucałować relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II   Po Mszy św. każdy mógł ucałować relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II
    Urszula Rogólska /Foto Gość