Zapisz się na ŚDM u swojego księdza

Urszula Rogólska

publikacja 17.06.2015 13:13

Dekanalni duszpasterze młodzieży spotkali się w Diecezjalnym Centrum ŚDM w Bielsku-Białej. Rozmawiali m.in. o przygotowaniach do rejestracji grup na ŚDM, Fundacji „Bliżej Młodych” i Diecezjalnej Sztafecie Modlitwy.

Dekanalni duszpasterze młodzieży spotkali się w Diecezjalnym Centrum ŚDM w Bielsku-Białej Dekanalni duszpasterze młodzieży spotkali się w Diecezjalnym Centrum ŚDM w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie za rok – w lipcu 2016 roku. Jednak już niebawem, w lipcu  br., ruszy system rejestracji grup polskich. To główny temat, jaki poruszali księża odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży w poszczególnych dekanatach diecezji. Szczegóły na temat rejestracji przedstawił ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży o logistyce przygotowań związanych z przyjęciem gości z całego świata mówił ks. Piotr Niemczyk, natomiast o wspierającej działania centrum Fundacji „Bliżej Młodych”, powołanej przez biskupa Romana Pindla – ks. Tomasz Gwoździewicz.

– Zachęcamy wszystkich młodych, żeby nie zwlekali z decyzją i nie czekali z zapisaniem się do przyszłego roku tylko dlatego, że Kraków niedaleko. Najlepiej podjąć decyzję już w czasie wakacji – mówi ks. Piotr Hoffmann,. – Diecezjalny etap ŚDM, w który angażuje się też diecezja bielsko-żywiecka  to przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie przygotowaliśmy. Tym bardziej prosimy młodych o możliwie szybkie decyzje.

Swój udział należy zgłosić u księży lub katechetów w szkole. Nie została ustalona jeszcze cena składki partycypacyjnej (to określenie dotychczasowego pakietu pielgrzyma). Wiadomo, że będzie ona taka sama jak dla młodzieży z całego świata.

20 lipca na Podbeskidziu rusza Diecezjalna Sztafeta Modlitwy   20 lipca na Podbeskidziu rusza Diecezjalna Sztafeta Modlitwy
ŚDM to początek

Księża rozmawiali także o przygotowywanym kursie języka francuskiego dla osób, które włączą się w wolontariat na diecezjalnym etapie ŚDM. Grupa Francuzów będzie prawdopodobnie najliczniejszą ekipą w naszej diecezji. 60-godzinny, bezpłatny kurs językowy odbędzie się w lipcu w Bielsku-Białej. Mówiono także o kursie parafialnych animatorów młodzieży - z myślą o młodych, którzy nie są związani z żadną wspólnotą, ruchem czy stowarzyszeniem, a chcieliby angażować się w życie swojej parafii.

W diecezji rusza też kolejny projekt – 20 czerwca w siedzibie Diecezjalnego Centrum ŚDM w Bielsku-Białej przy ul. Wita Stwosza 35 spotkają się parafialni koordynatorzy ŚDM. To świeckie osoby – mieszkańcy parafii, które wyraziły chęć goszczenia młodych z całego świata podczas diecezjalnego etapu ŚDM Kraków 2016.

Ks. Hoffmann zapowiedział także, iż kolejnym diecezjalnym wydarzeniem na drodze przygotowań do ŚDM – podobnie jak w ubiegłym roku – będzie inauguracja nowego roku formacyjnego w amfiteatrze w Żywcu. Odbędzie się ona w sobotę 12 września. Będzie wspólna modlitwa, Eucharystia i koncert zespołu „Magnificat” z Wilamowic – jedynej polskiej grupy muzycznej, która została zaproszona do ewangelizacji podczas ŚDM w Madrycie.

Każdy – niezależnie od wieku – będzie się mógł włączyć w przygotowania do ŚDM. – Przygotowujemy się do akcji „Diecezjalna Sztafeta Modlitwy”. Chcemy ją złączyć z naszą diecezjalną tradycją – z adoracją wieczystą, która ma miejsce każdego dnia w poszczególnych kościołach i kaplicach diecezji. Poprosimy diecezjan, by od 20 lipca br. do 19 lipca 2016 r. każda parafia, która danego dnia czuwa na adoracji, modliła się w intencji ŚDM – zachęca ks. Hoffmann.

Ideą diecezjalnej modlitwy jest adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. Modlitwa w intencji ŚDM nie jest więc zaproszeniem do organizowania kolejnego, wspólnotowego nabożeństwa w parafii.

Fundacja i Klub 1000

Przygotowania do ŚDM i rozwoju duszpasterstwa młodzieży wymagają także zaangażowania materialnego. Stąd pomysł powołania przez biskupa Romana Pindla diecezjalnej Fundacji „Bliżej Młodych”. Na spotkaniu duszpasterzy mówił o niej ks. Tomasz Gwoździewicz.

Fundacja pozyskuje pieniądze z darowizn firm, przedsiębiorstw, osób indywidualnych. Wśród pomysłów jest także znany już w wielu parafiach pierniczek ŚDM. Od lipca pojawią się kolejne słodkie nowości: czekolady ręcznie wykonywane przez jedną z podżywieckich firm. Każda jest inna, a połączy je logo ŚDM wykonane z białej czekolady. Centrum otrzymało także 1300 słoiczków miodu. Ich sprzedaż również zasili nasze konto.

Pomysłem, który ma pomóc w finansowym planowaniu wydatków fundacji, jest także „Klub 1000”. Wpłacając 100 zł jednorazowo, w pełnej wysokości lub co miesiąc w minimalnej kwocie 5 zł, każdy może zainwestować w Światowe Dni Młodzieży w naszej diecezji.

Czekolady ŚDM to najnowszy produkt, który bedzie można nabyć już od lipca br.   Czekolady ŚDM to najnowszy produkt, który bedzie można nabyć już od lipca br.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Chęć przystąpienia do klubu można wyrazić mejlowo: kontakt@blizejmlodych.pl lub kontaktując się z księżmi i wolontariuszami ŚDM, a pieniądze wpłacać na konto fundacji lub u upoważnionych osób. Za każdego członka klubu będzie trwała modlitwa, a raz w miesiącu jeden kapłan będzie sprawował Eucharystię w intencji „Klubu 1000”.

Fundację można też wspierać darami rzeczowymi. Wszelkie szczegóły dotyczące fundacji i „Klubu 1000” można znaleźć na internetowej stronie: blizejmlodych.pl.