Patyczki, daktyle i motyle dla Jana Pawła II

Urszula Rogólska

publikacja 02.06.2015 00:40

Dzieci i młodzież ze wspólnoty "Misyjnej Jutrzenki" w Skoczowie pod kierunkiem animatorki Urszuli Marhuli, przygotowały w Dniu Dziecka specjalny koncert dla mam i tatusiów, ze specjalną dedykacją - pamięci św. Jana Pawła II.

Młodzi misjonarze ze Skoczowa zapraszali do wspólnego śipewania wszystkcih parafian i gości Młodzi misjonarze ze Skoczowa zapraszali do wspólnego śipewania wszystkcih parafian i gości
Urszula Rogólska /Foto Gość

W Dniu Dziecka. 1 czerwca najmłodsi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie uczestniczyli w nowennie przed odpustową uroczystością ku czci św. Jana Sakrandra. Nowenna rozpoczęła się w sobotę 30 czerwca. Każdego dnia, aż  do niedzieli 7 czerwca, na Mszy św. i wspólnej modlitwie spotykają się inne stany i grupy parafian.

W czasie Eucharystii razem z proboszczem parafii ks. Antonim Deworem dzieci poznawały życie i drogę do świętości św. Jana Sarkandra.

Po Mszy św. wszyscy sprawujący liturgię księża udzielili każdemu z dzieci indywidualnego błogosławieństwa. Natomiast program artystyczny „20 lat temu w Skoczowie” zaprezentowali młodzi misjonarze ze wspólnoty "Misyjnej Jutrzenki"

Koncert zatytułowany „Bo najważniejsza jest rodzinka”,  był także ich prezentem dla rodziców.

Żywiołowość dzieci udzielała się wszystkim słuchczom   Żywiołowość dzieci udzielała się wszystkim słuchczom
Urszula Rogólska /Foto Gość
Nadzwyczajny chór śpiewał ile sił w płucach: „Różne dzieci są na świecie, różne dzieci są – czasem chude jak patyczek lub grube jak bąk; kolorowe jak motyle, piegowate jak daktyle. czasem srebrne czasem złote, ale zawsze bardzo słodkieeee”!

Dzieci przypomniały także pielgrzymkę Jana Pawła II z 22 maja 1995 roku i fragmenty papieskich przemówień.

„Misyjna Jutrzenka” spotyka się parafii już od 21 lat jako wspólnota Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Grupę zainicjowała Lidia Greń-Wajdzik.

- To właśnie pani Lidzia prowadziła tu grupę misyjną dorosłych i w niej, w 1994 roku zrodziła się idea stworzenia wspólnoty dzieci wspierających misje – wyjaśnia Urszula Marhula, która jest animatorką wspólnoty od 1999 roku. - Pierwszą animatorką została Anna Tobiasiewicz-Wajdzik; kolejną była Anna Domagała, która pracowała z dziećmi do 31 lipca 1999 r.

Dziś Urszula Marhula prowadzi wspólnotę razem z animatorką muzyczną – Anną Wiech. Od 2012 roku duchowym opiekunem „Misyjnej Jutrzenki” jest ks. Juliusz Kropacz.

Choć w założeniu "Jutrzenka" miała być grupą dzieci, jej członkowie rosną razem z nią! Dziś we wspólnocie są i dzieci, i nastolatki, ale i rodzice i dziadkowie najmłodszych! Wspierają modlitwą i materialnie misje i misjonarzy, ale też jak mówią nastolatki, chcą ewangelizować i mówić swoim rówieśnikom o tym, że misjonarzem może zostać każdy: w swoim domu, w szkole.

Spotykają się co tydzień w soboty o 10.00. Przygotowują inscenizacje o różnej tematyce, jasełka i odwiedzają z nimi sąsiednie parafie. Organizują także kiermasze ciast i sprzedają sadzonki kwiatów, podarowane nam przez zaprzyjaźnionych ogrodników. Cały dochód wysyłają do centrali Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

Gromkie brawa były nagrodą dla "Misynej Jutrzenki"   Gromkie brawa były nagrodą dla "Misynej Jutrzenki"
Urszula Rogólska /Foto Gość
Tradycją „Misyjnej Jutrzenki” jest także… wspólnotowa jajecznica w drugi dzień Zielonych Świąt. Tego dnia dzieci, młodzi, ale także ich rodzice i dziadkowie spotykają się u Urszuli i Roman Marhulów. Kiedy wspólnotowe mamy przygotowują jajecznicę z ponad stu jaj (!) młodzi opiekują się dziećmi.

O „Misyjnej Jutrzence” Piszemy także w najnowszym, 23. numerze papierowego „Gościa bielsko-żywieckiego”