Przy odnowionej dzwonnicy w Siennej

Urszula Rogólska

publikacja 06.05.2015 23:36

Mieszkańcy parafii św. Michała Archanioła z Siennej i Leśnej koło Żywca spotykają się nabożeństwach majowych przy odnowionej dzwonnicy, stojącej na terenie Siennej. Ostatniego kwietnia poświęcił ją proboszcz parafii ks. Piotr Sadkiewicz.

Najmłodsi przyszli na pierwszą majówkę w swoich odświętnych strojach ludowych Najmłodsi przyszli na pierwszą majówkę w swoich odświętnych strojach ludowych
Parafia Leśna

Miejsce, przy którym spotykają się na nabożeństwach majowych mieszkańcy tej podżywieckiej wsi, szczyci się historią sięgającą stu lat. W tym roku, w ostatnim dniu kwietnia przyszli pod dzwonnicę w Siennej by uczestniczyć w majówce, ale i uroczystości poświęcenia odnowionego obiektu przez proboszcza parafii ks. Piotra Sadkiewicza.

W 1915 r. mieszkańcy Sienne - chcąc upamiętnić poległych na frontach I wojny światowej - zakupili dzwonek, który cztery lata później zawieszono na słupach. Tam znajdował się do 1926 r., kiedy to wybudowano drewnianą dzwonnicę. W 1941 r. Józef Jakubiec i Anna Sapeta zdemontowali dzwonek i zakopali go w ziemi, ratując go przed konfiskatą. W 1970 r. zdemontowano dzwonnicę i wybudowano nową, którą tego samego roku rozebrano. Ponownie zbudowano inną dzwonnicę na pierwotny wzór. W latach 70-tych XX wieku władze zabroniły używania dzwonka. W 1991 r. Michał i Krystyna Sowa przywrócili zwyczaj dzwonienia: na Anioł Pański, kiedy umierał mieszkaniec Siennej, kiedy obok przechodził kondukt pogrzebowy, a także w sytuacji zagrożeń. Po wybudowaniu remizy strażackiej, syreny zastąpiły dzwonek, który ostrzegał przed zagrożeniami. Dwa lata temu zmarł Wiktor Maślanka, ostatni dzwonnik z Siennej.

Odnowioną dzwonnicę poświęcił ks. Piotr Sadkiewicz   Odnowioną dzwonnicę poświęcił ks. Piotr Sadkiewicz
Parafia Leśna
W 2009 r. proboszcz parafii ks. Piotr Sadkiewicz przekazał na remont dzwonnicy deski. Natomiast z pieniędzy przekazanych przez komitet obchodów 400-lecia wsi Sienna dzwonnica została wymalowana.

Dzięki staraniom urzędu gminy Lipowa, władz wsi i mieszkańców udało się przywrócić jej pierwotny stan. Gospodarze miejsca: Ludwika, Józef i Andrzej Urbaniec bezpłatnie przekazali działkę, na której mieści się dzwonnica na rzecz urzędu gminy.

Dziś, okazjonalnie dzwonnikiem w Siennej jest Józef Legut, mąż sołtys Ewy Legut.

Przywiązani do tradycji mieszkańcy Siennej postanowili wyremontować zabytkowy obiekt. Podczas majówkowego nabożeństwa zebrali także ofiarę, dzięki której będzie można opłacać służbę nowego dzwonnika.